Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Britská libra, Anglicko
Ilustračné foto. pixabay.com
2. augusta 2018 14:29 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Britská centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu

Ekonómovia sú presvedčení, že Bank of England bude opatrnejšia v nadchádzajúcich mesiacoch, keďže rokovania Británie s EÚ o brexite vstupujú do rozhodujúcej fázy a neistota sa zväčšuje.

Britská centrálna banka zdvihla hlavnú úrokovú sadzbu z úrovne 0,5 percenta na 0,75 percenta. Výbor pre menovú politiku Bank of England o štvrtkovom zvýšení úrokov rozhodol jednomyseľne. Ekonómovia tento krok očakávali, ale sú presvedčení, že centrálna banka bude opatrnejšia v nadchádzajúcich mesiacoch, keďže rokovania Británie s Európskou úniou o brexite vstupujú do rozhodujúcej fázy a neistota sa zväčšuje.

Inflácia už presiahla dvojpercentnú úroveň

Britská ekonomika vysiela zmiešané signály. Nezamestnanosť je najnižšia od 70. rokov minulého storočia a inflácia je vo výške 2,4 percenta, čiže nad želanou úrovňou dve percentá. Hospodársky rast krajiny je však v tomto roku zatiaľ slabý, spotrebitelia príliš neutrácajú a firmy sú znepokojené pre nedostatok pokroku v rozhovoroch o brexite.

Záznam zo štvrtkového zasadania ukázal, že členovia Bank of England sú si vedomí potenciálnych ťažkostí v súvislosti s brexitom. „Výhľad ekonomiky by mohla ovplyvniť reakcia domácností, firiem a finančných trhov na vývoj súvisiaci s procesom odchodu z EÚ,“ konštatuje sa v zázname.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame