Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Britská libra, Anglicko
Ilustračné foto. pixabay.com
14. decembra 2017 13:49 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Britská centrálna banka úroky nezmenila

Banka sa obáva príliš výrazného zvýšenia úrokov vzhľadom na ekonomickú neistotu súvisiacu s brexitom.

Britská centrálna banka potvrdila svoju hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,5 percenta. Štvrtkové rozhodnutie Bank of England nasledovalo po tom, ako pred mesiacom úroky prvýkrát za desaťročie zvýšila. Rozhodnutie banky opäť nezvyšovať úroky sa všeobecne očakávalo, hoci údaje z tohto týždňa ukázali, že britská medziročná inflácia stúpla ešte vyššie nad želanú hranicu 2 percentá, a to na úroveň 3,1 percenta.

Inflácia by sa mala zmierniť

Tvorcovia britskej menovej politiky predpokladajú, že inflácia sa budúci rok zmierni, keď sa vytratí počiatočný vplyv oslabenia libry, ktoré nastalo po odhlasovaní odchodu krajiny z Európskej únie. Predstavitelia Bank of England sa obávajú príliš výrazného zvýšenia úrokov vzhľadom na ekonomickú neistotu súvisiacu s brexitom, ktorý je naplánovaný na marec 2019.

Záznam zo zasadania britskej centrálnej banky ukázal, že výbor pre menovú politiku naďalej zastáva názor, že ak sa ekonomika bude vyvíjať v súlade s novembrovou kvartálnou prognózou, tak „ďalšie mierne zvýšenia“ úrokových sadzieb „budú odôvodnené v najbližších rokoch“. Výbor však zdôraznil predpoklad, že akékoľvek budúce zvýšenia úrokov budú „postupné“ a „obmedzené“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame