Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Switzerland HSBC
Ilustračné foto SITA/Martial Trezzini/Keystone via AP, File
15. novembra 2017 13:41 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Britská banka HSBC zaplatí vo Francúzsku pokutu 300 mil. eur

Banka tak urovnala prešetrovanie zo strany francúzskej prokuratúry.

Britská banka HSBC súhlasila s tým, že francúzskym úradom zaplatí pokutu 300 mil. eur s cieľom urovnať dlhodobé prešetrovanie, ktoré sa týkalo daňových únikov jej francúzskych klientov. Francúzska finančná prokuratúra tvrdí, že pri vyhýbaní sa daniam klientom pomáhala švajčiarska divízia privátneho bankovníctva HSBC. Peňažná inštitúcia HSBC, ktorá je najväčšou európskou bankou, priznala „slabosti kontroly“ a uviedla, že prijala rozhodné kroky, aby ich riešila. Zaplatenie pokuty znamená, že prešetrovanie HSBC zo strany francúzskych úradov sa uzavrie. Informoval o tom v stredu britský portál bbc.com.

Prvá dohoda podľa nových pravidiel

Podľa vyhlásenia francúzskej finančnej prokuratúry sa schéma daňových únikov týkala majetku v hodnote vyše 1,6 mld. eur. Prešetrovanie sa začalo ešte v roku 2014, kedy bývalý IT pracovník banky Hervé Falciani zverejnil údaje o schéme týkajúce sa tisícov francúzskych klientov. Urovnanie medzi švajčiarskou divíziou privátneho bankovníctva HSBC a francúzskou prokuratúrou je prvou dohodou uzatvorenou na základe nových francúzskych pravidiel prijatých v roku 2016, ktorú umožňujú firmám dosiahnuť urovnanie bez rozhodnutia súdu o vine, uviedla HSBC. Banka dodala, že ju teší vyriešenie „tohto vyšetrovania minulosti, ktoré sa týka správania sa banky pred mnohými rokmi“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame