Británia znížila svoj podiel v banke Lloyds

24. augusta 2015 10:43
SITA
Lloyds
Ilustračné foto AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Lloyds by sa mala vrátiť plne do privátnych rúk v roku 2016.

Britská vláda znížila svoj podiel v Lloyds Banking Group na menej ako 13 %, keď predala akcie inštitucionálnym investorom. Banka sa tak priblížila k plnej privatizácii po tom, čo ju štát musel zachrániť počas finančnej krízy. Oznámila v pondelok banka Lloyds.

UK Financial Investments (UKFI), štátna inštitúcia spravujúca vládne podiely v bankách, ktoré prijali vládnu pomoc počas krízy, zmenšila svoj podiel v Lloyds na 12,97 %. Veľká Británia vynaložila počas finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009 na záchranu Lloyds a Royal Bank of Scotland celkovo 66 mld. libier (GBP). Banka Lloyds pritom prijala na odvrátenie kolapsu pomoc vo výške 20,5 mld. GBP, za čo štát získal 43-percentný podiel v inštitúcii.

V septembri 2013 začalo ministerstvo financií odpredávať svoje podiely v bankách. Lloyds by sa mala plne vrátiť do privátnych rúk v roku 2016. „Z môjho pohľadu chceme vládu mimo britského bankového systému. Dúfam, že Lloyds bude do roka ukončená,“ povedal v pondelok britský minister financií George Osborne počas návštevy v Helsinkách. Predaj podielu v Royal Bank of Scotland však potrvá dlhšie, dodal Osborne.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články