Brexit sa dotkne britských finančných podnikov pôsobiacich na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchodovanie, graf
Foto: ilustračné, SITA/AP

Subjekty finančného trhu z Británie pôsobiace na Slovensku sa budú musieť v prípade tvrdého brexitu pretransformovať.

Brexit sa dotkne finančného trhu, resp. firiem z Veľkej Británie, ktoré na Slovensku pôsobia. Národná banka Slovenska (NBS) v súvislosti s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie upozorňuje, že finančné spoločnosti so sídlom v Británii, ktoré pôsobili na Slovensku prostredníctvom pobočky alebo cez voľné poskytovanie služieb, nebudú môcť na Slovensku po rozhodnom termíne vykonávať činnosť.

A to vtedy, ak sa nedosiahne dohoda o vystúpení medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom o spôsobe odchodu, alebo sa neposunie dátum brexitu. Na Britániu sa tak podľa centrálnej banky prestanú vzťahovať všetky primárne a sekundárne právne predpisy únie.

Zabezpečené služby pre klientov

V prípade tvrdého brexitu môžu subjekty finančného trhu s licenciou z Británie vykonávať činnosť na Slovensku podľa vyjadrení Národnej banky Slovenska len za podmienky, že na Slovensku zriadia pobočku zahraničnej finančnej inštitúcie, dcérsku spoločnosť alebo si dcérsku spoločnosť založia na území iného členského štátu Európskej únie a zároveň sa notifikujú v súlade s princípom jednotnej licencie aj na Slovensku.

„Národná banka Slovenska postupuje v súvislosti s tvrdým brexitom v súlade s odporúčaniami európskych orgánov dohľadu, tak aby bolo zabezpečené neprerušené poskytovanie služieb pre klientov,“ uviedla centrálna banka.

Hrozby nie sú katastrofálne

Ako doplnil analytik Tatra banky Tibor Lörincz, situácia okolo brexitu je stále málo prehľadná. „Potenciálne problémy odchodu bez dohody sú vážne. Spojené kráľovstvo bolo členom EÚ vyše 45 rokov, je v spoločnom trhu integrované obchodnými vzťahmi aj spoločnými pravidlami. Okamžitý odchod bez dohody by s najväčšou pravdepodobnosťou priniesol problémy aj v oblastiach, ktoré si v súčasnosti nevieme predstaviť,“ povedal pre agentúru SITA Lörincz.

Zároveň však dodal, že hrozby sú síce vážne, ale nie sú katastrofálne. „Aj EÚ, aj Spojené kráľovstvo sú vyspelé entity. A aj keď problémy a komplikácie takmer určite vzniknú, v rozumnom čase by sa ich malo podariť vyriešiť,“ dodal Lörincz.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNBS Národná banka Slovenska