Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto pixabay.com
3. septembra 2018 13:28 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

Bratislavčania si na spotrebákoch požičiavajú najviac, Košičania najmenej

Dôvodom nerovnováhy sú vyššie príjmy v hlavnom meste.

Kým obyvateľ bratislavského kraja si v poslednom roku od Poštovej banky v priemere požičal 11 284 eur, v košickom kraji to bolo priemerne  7 107 eur, čo najmenej zo všetkých Slovákov. Dôvodom tejto nerovnováhy sú vyššie príjmy v hlavnom meste. „Pri poskytovaní úveru však banka neposudzuje iba výšku platu, ale aj celkovú zadlženosť klienta,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Pabk spotrebaky.jpg

Vianočné nákupy a výpredaje

Bratislavčania sa líšia od ostatných Slovákov aj v tom, kedy si berú najvyššie pôžičky. Kým v Trnave, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach sa zadlžujú najviac v decembri, v prípade Nitry v novembri, v bratislavskom kraji to bol január.

„Dôvodom takéhoto správania sú pravdepodobne vianočné nákupy. V prípade Bratislavy, ktorá má blízko do Rakúska, môžu byť príčinou tamojšie novoročné výpredaje,“ vysvetľuje Žáčková.

Slováci si požičiavajú viac

Slováci si veria, čo môže súvisieť aj so situáciou na trhu práce. Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v nich vzbudzuje istotu v kontinuite zamestnania. Aj vďaka tomu si vlani požičali v priemere o 1 431 eur viac ako v roku 2016, konkrétne 8 456 eur. V prebiehajúcom roku 2018 dosiahla priemerná výška spotrebného úveru 7 745 eur, pričom jesenné a zimné mesiace môžu túto sumu vytlačiť ešte nahor.

Tridsiatnici a štyridsiatnici dlžia najviac

Ak sa pozrieme na vekovú štruktúru žiadateľov o spotrebný úver, najviac sa zadlžujú tridsiatnici. V priemere si za posledný rok požičali 9 809 eur. Len o 29 eur menší úver si brali v rovnakom období štyridsiatnici. Najmenej si požičiavali seniori v dôchodkovom veku, čo taktiež súvisí s ich príjmom.

Pabk spotrebaky vek.jpg

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame