Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NBS
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovč
26. mája 2015 17:38 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Bilancia bežného účtu zostala aj v marci v prebytku

Bežný účet platobnej bilancie Slovenska vykázal za prvé tri mesiace tohto roka kumulatívny prebytok 426 mil. eur.

ežný účet platobnej bilancie Slovenska zostal aj v marci v prebytku. V treťom mesiaci roka bol totiž podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska v pluse 132 mil. eur, kým vo februári vykázal prebytok 355 mil. eur. Kumulatívne za prvý štvrťrok tak bol bežný účet platobnej bilancie kladný na úrovni 426 mil. eur.

Ťahúňom obchodná bilancia

Celkovú bilanciu bežného účtu naďalej do kladných hodnôt ťahá predovšetkým obchodná bilancia. Jej prebytok sa oproti februáru dokonca zvýšil z 358 mil. eur na 421 mil. eur. Pomohla tomu predovšetkým vyššia dynamika vývozov, ktoré v marci medziročne stúpli o 5,7 % na 5,761 mld. eur, kým dovozy rástli o 3,7 % na 5,340 mld. eur.

V miernom pluse skončila aj bilancia služieb na úrovni 14 mil. eur, čo oproti februáru znamenalo zlepšenie salda o 6 mil. eur. Na druhej strane primárne výnosy sa po februárovom prebytku 74 mil. eur prepadli v marci do schodku 207 mil. eur a bilancia sekundárnych výnosov sa oproti februáru zhoršila o 12 mil. eur na deficit 96 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame