Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf pokles
Ilustračné foto. cooldesign/FreeDigitalPhotos.net
11. mája 2015 16:46 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Bezpečný dlh pre Slovensko je pod 50 % HDP, tvrdí RRZ

Vrchná hranica dlhu podľa maastrischtských kritérií na úrovni 60 % hrubého domáceho produktu podľa analýzy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) nie je pre slovenské verejné financie úplne bezpečná. V zlých časoch môže znamenať riziko bankrotu až na úrovni 40 %.

Maximálnou prijateľnou úrovňou verejného dlhu s akceptovateľnou mierou rizika bankrotu krajiny je podľa analýzy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) v slovenských podmienkach 50 % hrubého domáceho produktu (HDP). Táto hranica sa zhoduje s horným dlhovým limitom definovaným dlhovou brzdou po prechodnom období. Maastrichtské kritériá pritom hovoria o vrchnom limite na úrovni 60 % výkonu ekonomiky, čo podľa rady pre našu krajinu už taká bezpečná úroveň nie je. „Hoci v obdobiach slušného rastu ekonomiky a kvantitatívneho uvoľňovania riziko defaultu nie je nutne vysoké, vo všeobecnosti však nemožno 60-percentný dlh považovať za bezpečnú hranicu,“ konštatuje v materiáli rozpočtová rada.
Podľa prepočtov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť pri dlhu na úrovni 60 % hrubého domáceho produktu je pri rovnovážnom stave ekonomiky riziko bankrotu krajiny na úrovni 10 %. V prípade zlých časov, v ktorých analýza predpokladá prepad hrubého domáceho produktu o 8 %, však pravdepodobnosť bankrotu narastie na 30 až 40 %. „Dôvodom sú najmä prudko rastúce výdavky citlivé na starnutie populácie a veľmi volatilný hospodársky cyklus,“ konštatuje v materiáli rozpočtová rada.
Podľa analýzy však aj v prípade zlých časov zostávajú v rukách vlády relatívne efektívne nástroje, ktoré môžu riziko bankrotu aj nárastu rizikovej prirážky na štátne cenné papiere výrazne znížiť. „Napríklad, hypotetická konsolidácia v podobe okamžitého 11-percentného zníženia výdavkov citlivých na transfery značne redukuje súčasné a budúce záväzky vlády, prináša viac úspor a vedie k podstatnému zníženiu možnosti defaultu krajiny pod 5 %,“ konštatuje sa v

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies