Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com
30. januára 2019 13:37 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Bežný účet platobnej bilancie vykázal v novembri schodok vyše 400 mil. eur

Bežnému účtu v novembri nepomohla ani obchodná bilancia, ktorá bola v mínuse 183 mil. eur.

Bežný účet platobnej bilancie Slovenska vykázal v novembri minulého roka schodok na úrovni 416 mil. eur, kým mesiac predtým predstavoval deficit bežného účtu 163 mil. eur. Kumulatívne od začiatku roka 2018 do konca novembra bola bilancia bežného účtu platobnej bilancie Slovenska negatívna v objeme 1,766 mld. eur.

Ako ďalej vyplýva z údajov uverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS), bežnému účtu v novembri nepomohla ani obchodná bilancia, ktorá bola v mínuse 183 mil. eur. Ešte v októbri pritom zaznamenala prebytok 62 mil. eur.

Dovozy rástli rýchlejšie ako vývozy

Celkové vývozy tovarov zo Slovenska pritom v jedenástom mesiaci vlaňajška medziročne stúpli o 5,1 % na 7,297 mld. eur, dovozy však rástli o 11,3 % na 7,48 mld. eur.

Z ďalších zložiek bežného účtu platobnej bilancie bola v prebytku iba bilancia služieb. Po októbrovom pluse 79 mil. eur v novembri jej aktívna bilancia mierne klesla na 68 mil. eur. Schodok primárnych výnosov sa oproti októbru zmiernil o 3 mil. eur na 208 mil. eur a deficit sekundárnych výnosov sa znížil o 2 mil. eur na 93 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame