Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto pixabay.com
27. januára 2016 14:19 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Bežný účet platobnej bilancie bol v novembri v schodku takmer 20 mil. eur

Kumulatívne od začiatku roka 2015 do konca novembra vykázal bežný účet platobnej bilancie Slovenska podľa predbežných údajov NBS schodok 830 mil. eur.

Bežný účet platobnej bilancie Slovenska bol v novembri minulého roka v miernom schodku. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska (NBS) skončil v jedenástom mesiac v mínuse 19 mil. eur, kým v októbri bol v deficite 22 mil. eur. Kumulatívne od začiatku roka do konca novembra tak bol bežný účet platobnej bilancie v schodku 830 mil. eur.

Prebytková obchodná bilancia

Samotná obchodná bilancia v novembri vykázala prebytok na úrovni 317 mil. eur, ktorý sa tak oproti októbru ešte zvýšil o 42 mil. eur. Dovozy aj vývozy pritom dosiahli takmer dvojciferné medziročné rasty. Novembrové importy stúpli o 8,6 % na 5,826 mld. eur, kým export bol vyšší o 9,5 % na úrovni 6,143 mld. eur.

Plusová aj bilancia služieb
Z ostatných zložiek bežného účtu bola v pluse už iba bilancia služieb. Jej prebytok však dosiahol iba 12 mil. eur a bol ešte o 2 mil. eur nižší ako v októbri. Primárne výnosy skončili naopak v novembri v mínuse 243 mil. eur a ich deficit sa medzimesačne ešte zvýšil o 23 mil. eur. Schodok sekundárnych výnosov rovnako stúpol o 16 mil. eur na 106 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...