Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto pixabay.com
2. júla 2018 14:07 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Banky za päť mesiacov zarobili necelých 290 mil. eur

Päťmesačný zisk bánk sa v medziročnom porovnaní znížil o necelé jedno percento.

Bankový sektor dosiahol v prvých piatich mesiacoch tohto roka čistý zisk 287,7 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to pokles o 0,9 %. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, sa zvýšili o 2,1 % na 732,7 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 6,1 % na 233,4 mil. eur.

V minulom roku dosiahol bankový sektor zisk 611,7 mil. eur pri poklese o 17,5 %. Odhliadnuc od viacerých pozitívnych mimoriadnych vplyvov na ziskovosť, najmä v roku 2016, vzrástol vlani čistý zisk bankového sektora medziročne o 8 %. V budúcnosti sa však v dôsledku dlhodobo nízkych úrokových marží dá podľa centrálnej banky očakávať narastajúci tlak na aktuálny model podnikania bankového sektora.

Možno čakať mierny pokles

Zo strednodobého pohľadu sa podľa národnej banky javí, že bankový sektor ako celok by pri súčasnom robustnom raste úverov mohol zaznamenať mierny pokles ziskovosti. Ďalší vývoj ziskovosti bude závisieť primárne od vývoja nákladov na kreditné riziko. Predpokladá sa, že podiel zlyhaných spotrebiteľských úverov mierne vzrastie, ale podiel ostatných typov zlyhaných úverov sa výraznejšie nezmení. Zároveň sa v simulácii predpokladá udržanie pomerne výrazného úverového rastu. Banky by tak mohli dosiahnuť v období rokov 2018 až 2020 čistý zisk v priemere o 8 % nižší ako v roku 2017.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame