Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Banky v regióne SVE sú stále ziskovejšie ako v západnej Európe

Graf rast
Ilustračné foto. renjith krishnan/FreeDigitalPhotos.net

Ekonomické oživenie v regióne by malo podľa analýzy UniCreditu priniesť striedmy nárast úverov.

Bankový sektor v regióne strednej a východnej Európy (SVE) je ešte stále ziskovejší ako v západnej Európe. Hoci jeho ziskovosť prevyšuje čísla západnej Európy, posúva sa bližšie smerom k udržateľnejším úrovniam ako v predkrízovom období. Vyplynulo to zo štúdie, ktorú pripravil útvar CEE Strategic Analysis spoločnosti UniCredit. „V strednej a východnej Európe tvoria približne dve tretiny celkového príjmu v sektore čisté príjmy z úrokov, teda tradičné bankové obchody. Vzhľadom na tlak na marže bude nevyhnutné zamerať sa na alternatívne zdroje príjmu, ako sú poplatky a provízie, a zvýšiť ziskový potenciál bánk,“ povedal Carlo Vivaldi, riaditeľ divízie pre strednú a východnú Európu skupiny UniCredit.

Poskytovanie pôžičiek ostane aj v budúcnosti podľa UniCreditu tým najvýznamnejším bankovým produktom. „Očakávame striedmy nárast úverov v súlade s ekonomickým oživením v regióne,“ uviedol Mauro Giorgio Marrano, zástupca riaditeľa útvaru CEE Strategic Analysis skupiny UniCredit. V regióne strednej a juhovýchodnej Európy UniCredit očakáva rast v hodnote 3,9 % tento rok a 4,6 % budúci rok. V regióne strednej a východnej Európy to bude 5,1 % v tomto roku a 7,8 % v ďalšom roku.

„Nepochybne vzrastie význam alternatívnych služieb mimo tradičných bankových úverov,“ povedal Vivaldi. Podľa analýz UniCreditu si budú firemní zákazníci v budúcnosti viac vyžadovať neúverové financovanie. „U individuálnych klientov vidím potenciál najmä v službách správy aktív,“ doplnil Vivaldi. Bankové úvery a tiež dlhové cenné papiere predstavujú podľa UniCreditu omnoho nižší podiel v podnikovom dlhovom financovaní v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy oproti priemyslovým západoeurópskym krajinám. Využívanie internetu na bankové transakcie v krajinách strednej a východnej Európy tiež zaostáva za krajinami západnej Európy.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 14. mája 2015 15:50Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...