Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf rast
Ilustračné foto. renjith krishnan/FreeDigitalPhotos.net
14. mája 2015 15:50 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Banky v regióne SVE sú stále ziskovejšie ako v západnej Európe

Ekonomické oživenie v regióne by malo podľa analýzy UniCreditu priniesť striedmy nárast úverov.

Bankový sektor v regióne strednej a východnej Európy (SVE) je ešte stále ziskovejší ako v západnej Európe. Hoci jeho ziskovosť prevyšuje čísla západnej Európy, posúva sa bližšie smerom k udržateľnejším úrovniam ako v predkrízovom období. Vyplynulo to zo štúdie, ktorú pripravil útvar CEE Strategic Analysis spoločnosti UniCredit. „V strednej a východnej Európe tvoria približne dve tretiny celkového príjmu v sektore čisté príjmy z úrokov, teda tradičné bankové obchody. Vzhľadom na tlak na marže bude nevyhnutné zamerať sa na alternatívne zdroje príjmu, ako sú poplatky a provízie, a zvýšiť ziskový potenciál bánk,“ povedal Carlo Vivaldi, riaditeľ divízie pre strednú a východnú Európu skupiny UniCredit.

Poskytovanie pôžičiek ostane aj v budúcnosti podľa UniCreditu tým najvýznamnejším bankovým produktom. „Očakávame striedmy nárast úverov v súlade s ekonomickým oživením v regióne,“ uviedol Mauro Giorgio Marrano, zástupca riaditeľa útvaru CEE Strategic Analysis skupiny UniCredit. V regióne strednej a juhovýchodnej Európy UniCredit očakáva rast v hodnote 3,9 % tento rok a 4,6 % budúci rok. V regióne strednej a východnej Európy to bude 5,1 % v tomto roku a 7,8 % v ďalšom roku.

„Nepochybne vzrastie význam alternatívnych služieb mimo tradičných bankových úverov,“ povedal Vivaldi. Podľa analýz UniCreditu si budú firemní zákazníci v budúcnosti viac vyžadovať neúverové financovanie. „U individuálnych klientov vidím potenciál najmä v službách správy aktív,“ doplnil Vivaldi. Bankové úvery a tiež dlhové cenné papiere predstavujú podľa UniCreditu omnoho nižší podiel v podnikovom dlhovom financovaní v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy oproti priemyslovým západoeurópskym krajinám. Využívanie internetu na bankové transakcie v krajinách strednej a východnej Európy tiež zaostáva za krajinami západnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame