Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto pixabay.com
5. júna 2018 11:16 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Banky v prvých štyroch mesiacoch so ziskom cez 224 mil. eur

V medziročnom porovnaní štvormesačný zisk bánk poklesol o 3,4 %.

Bankový sektor dosiahol v prvých štyroch mesiacoch tohto roka čistý zisk 224,4 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to pokles o 3,4 %. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, sa zvýšili o 1,5 % na 582,1 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 1,1 % na 185,7 mil. eur.

Vlani banky klesli

V minulom roku dosiahol bankový sektor zisk 611,7 mil. eur pri poklese o 17,5 %. Odhliadnuc od viacerých pozitívnych mimoriadnych vplyvov na ziskovosť, najmä v roku 2016, vzrástol vlani čistý zisk bankového sektora medziročne o 8 %. V budúcnosti sa však v dôsledku dlhodobo nízkych úrokových marží dá podľa národnej banky očakávať narastajúci tlak na aktuálny model podnikania bankového sektora.

Bankový sektor je podľa centrálnej banky schopný aj v prostredí klesajúcich úrokových marží udržiavať si z dlhodobejšieho pohľadu úroveň ziskovosti bez výraznejšieho poklesu. Z hľadiska medzinárodného porovnania je naďalej ziskovosť slovenského bankového sektora jedna z najvyšších v bankovej únii. Pozitívnym faktorom podľa NBS je, že pokrytie zlyhaných úverov opravnými položkami je tiež na jednej z najvyšších úrovní.

Možno čakať mierny pokles

Zo strednodobého pohľadu sa podľa národnej banky javí, že bankový sektor ako celok by pri súčasnom robustnom raste úverov mohol zaznamenať mierny pokles ziskovosti. Ďalší vývoj ziskovosti bude závisieť primárne od vývoja nákladov na kreditné riziko. Predpokladá sa, že podiel zlyhaných spotrebiteľských úverov mierne vzrastie, ale podiel ostatných typov zlyhaných úverov sa výraznejšie nezmení. Zároveň sa v simulácii predpokladá udržanie pomerne výrazného úverového rastu. Banky by tak mohli dosiahnuť v období rokov 2018 až 2020 čistý zisk v priemere o 8 % nižší ako v roku 2017.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame