Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto pixabay.com
31. júla 2018 13:50 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Banky v prvom polroku zarobili viac ako 338 mil. eur

Polročný zisk bánk v medziročnom porovnaní klesol o 3,3 %.

Bankový sektor dosiahol v prvom polroku čistý zisk 338,3 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to pokles o 3,3 %. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, sa zvýšili o 1,9 % na 878 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 6,2 % na 285,3 mil. eur.

Ako ďalej informovala Slovenská banková asociácia, pozitívny vplyv na ziskovosť bánk mali čisté úrokové výnosy a čisté výnosy z poplatkov a provízií. Čisté úrokové výnosy vzrástli o viac ako 16 mil. eur vďaka výnosom z poskytnutých úverov. Výnosy z finančných operácií klesli o 18 %.

Zvýšená tvorba opravných položiek

Najväčší negatívny vplyv na ziskovosť mala čistá tvorba opravných položiek, ktorá sa medziročne zvýšila o 47,6 %, resp. o 26,1 mil. eur. Položka čistá tvorba rezerv a opravných položiek sa tak zvýšila o 29 %. Prevádzkový zisk pred tvorbou opravných položiek ostal na nezmenenej hodnote 508 mil. eur.

Stav úverov medziročne stúpol o 9,8 % na 55,317 mld. eur, najmä pod vplyvom úverov pre obyvateľov. Tie medziročne vzrástli o 12,3 % na 34,907 mld. eur. V júni suma nových úverov na bývanie dosiahla hodnotu 1,1 mld. eur, čo je podľa bankovej asociácie historicky tretí najvyšší objem poskytnutých úverov na bývanie.

Vlaňajší zisk klesol

V minulom roku dosiahol bankový sektor zisk 611,7 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to zníženie o 17,5 %. Odhliadnuc od viacerých pozitívnych mimoriadnych vplyvov na ziskovosť, najmä v roku 2016, vzrástol vlani čistý zisk bankového sektora medziročne o 8 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame