Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty, zmluva
Ilustračné foto. pixabay.com
5. júla 2018 13:33 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Banky už tretíkrát zaslali finančnej správe dáta o zahraničných účtoch

Oznamovacia povinnosť finančným inštitúciám vyplýva zo zákona.

Finančné inštitúcie koncom júna už tretíkrát zaslali finančnej správe dáta o spravovaných účtoch fyzických a právnických osôb, ktoré majú príjmy zo zahraničných zdrojov. Oznamovacia povinnosť finančným inštitúciám vyplýva zo zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní z roku 2015.

Zákonom sa podľa vyjadrení Slovenskej bankovej asociácie sleduje, či nedochádza ku globálnym a cezhraničným daňovým únikom a k daňovým podvodom a slúži aj ako nástoj na odhaľovanie nespolupracujúcich daňovníkov prostredníctvom finančných inštitúcií. Do medzinárodnej výmeny informácií sú zapojené štáty EÚ a vo veľkej miere aj štáty OECD.

Banky preverujú viac údajov

Do 30. júna tohto roka finančné inštitúcie poskytli finančnej správe vybrané informácie za rok 2017 o finančných účtoch daňových rezidentov USA, členských štátov EÚ a väčšiny zmluvných štátov OECD. Banky na Slovensku preto preverovali na základe legislatívy štátnu príslušnosť, bydlisko fyzických osôb a sídlo právnických osôb nielen zakladajúcich nové účty, ale aj v prípade už existujúcich založených účtov.

Okrem bežných identifikačných údajov je potrebné dokladovať v prípade využívania finančných služieb všetkým bankám, v ktorých majú tieto osoby vedené účty, navyše aj daňové identifikačné číslo a štát daňovej rezidencie.

Dáta do konca septembra

Finančná správa zašle prijaté informácie daňovým správam príslušných štátov do 30. septembra 2018. Finančné správy v členských a signatárskych krajinách tak získajú informácie o každom bankovom účte svojho rezidenta v zahraničí, číslo účtu a zostatok na ňom.

Platí to aj opačne. Slovenská finančná správa dostane tretíkrát najneskôr koncom septembra rovnaké finančné informácie a identifikačné údaje o slovenských štátnych príslušníkoch vlastniacich finančné účty v zahraničí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame