Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo financií MF
Ilustračné foto SITA/Michal Burza
24. septembra 2018 18:52 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Banky údaje o transakciách podnikateľov plošne štátu posielať nebudú

Ministerstvo financií v pôvodnej verzii návrhu novely zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu navrhovalo zaviesť pre banky povinnosť raz ročne štátu posielať kompletné údaje o transakciách podnikateľov. Z návrhu, o ktorom bude v stredu rokovať vláda, však tento paragraf vypustilo.

Štát nateraz plošne údaje o bankových transakciách podnikateľov dostávať nebude. Ministerstvo financií totiž v návrhu novely zákona o riešení krízových situáciách na finančných trhoch a ďalších zákonov upustilo od paragrafu, podľa ktorého mali bankové domy raz ročne posielať finančnej správe kompletné informácie o všetkých transakciách na účtoch podnikateľov a firiem. Pôvodne ministerstvo túto zmenu obhajovalo snahou zefektívniť boj proti daňovým únikom. „Z dôvodu prebiehajúcej rozsiahlej odbornej diskusie k problematike plošného poskytovania údajov, ktoré sú predmetom bankového tajomstva, Ministerstvo financií SR uvedené ustanovenie zo zákona o bankách vypustilo,“ uvádza sa v komentároch rezortu financií v rámci pripomienkového konania.

Kritizovaný návrh

Ministerstvo tak reagovalo na všetky pripomienky, ktoré žiadali navrhované ustanovenie z novely vypustiť. Odôvodňovali to najmä prelomením bankového tajomstva či zásadným narušením súkromia, keďže štát by sa dostal k citlivým bankovým údajom nielen o podnikateľoch, ale aj o ich klientoch. Spochybňovaná bola aj bezpečnosť takýchto údajov v rukách štátnych úradov. Návrh kritizovali okrem iných zástupcovia podnikateľov z SOPK, Klubu 500, Slovenská banková asociácia či opozičné politické strany. Liberáli zo SaS dokonca vyhlásili, že ak by návrh prešiel, napadli by ho na ústavnom súde.

Ďalšie zmeny

Rozsiahla novela by tak mala ísť už na stredajšie rokovanie vlády bez tohto problematického bodu. Zostávajú však v nej zmeny vyplývajúce z európskej smernice zamerané na riešenie krízových situácií na finančnom trhu. Súčasťou novely sú aj zmeny v zákone o povinnom zmluvnom poistení ohľadom minimálnych súm z európskej smernice, či ďalšie zmeny týkajúce sa zrušenia povinnosti zriadiť stály rozhodcovský súd Slovenskej bankovej asociácie. Zefektívniť sa majú aj procesy súvisiace s fondmi kolektívneho investovania zmenami v zákone o cenných papieroch. Súčasťou novely sú aj zmeny v zákone o obchodnom registri, o dohľade nad finančným trhom, o konkurze a reštrukturalizácii či spotrebiteľských úveroch a ďalších noriem.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame