Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
úvery, bývanie
Ilustračné foto suphakit73/FreeDigitalPhotos.net
4. decembra 2017 12:18 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Banky schválili ku koncu októbra vyše 212 tisíc hypoték

V medziročnom porovnaní sa stav hypotekárnych zmlúv zvýšil o 5,5 %.

Banky schválili ku koncu októbra 212 529 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 5,5 %. Hranicu 100 tisíc úverov banky prekročili v júni 2007, dvestotisícovú hranicu v septembri 2016 a stav zmlúv každomesačne narastá.

Hypotéka je druhom úveru na bývanie osobitne upravená v zákone o bankách. Úver na bývanie môže byť poskytnutý aj do výšky 100 a viac percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Hypotekárny úver môže byť poskytnutý maximálne do výšky 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Podmienkou pri poskytnutí hypotekárneho úveru je založenie nehnuteľnosti v prospech banky. Na rozdiel od úveru na bývanie si klient v prípade hypotekárneho úveru môže uplatniť nárok na štátnu podporu pri splnení zákonných podmienok. Hypotekárny úver spolu s iným typom úveru môže byť poskytnutý aj na viac ako 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Vtedy však ide o kombinovaný úverový produkt.

Zdroj: Slovenská banková asociácia

Počet uzavretých zmlúv z reálne čerpaných hypotekárnych úverov bol na konci desiateho mesiaca tohto roka 154,9 tisíc. Celková výška nesplatených istín z hypotekárnych úverov predstavovala 5,905 mld. eur. Celková menovitá hodnota vydaných hypotekárnych záložných listov, čo sú dlhopisy kryté záložným právom k nehnuteľnosti, bola na konci októbra vo výške 5,221 mld. eur. Celková menovitá hodnota predaných hypotekárnych záložných listov predstavovala 5,095 mld. eur.

Licenciu má sedem bánk

Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má sedem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame