Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
štatistika, graf, kalkulačka
Ilustračný obrázok. adamr/FreeDigitalPhotos.net
2. augusta 2018 11:36 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Banky poskytli v šiestom mesiaci úvery na bývanie cez miliardu

Úroková sadzba úverov na bývanie v júni poklesla na nový rekord.

Banky poskytli v šiestom mesiaci úvery na bývanie v objeme 1,085 mld. eur. To je druhá najvyššia hodnota v histórii po máji 2016. „Vtedy sa pod rekordné výsledky podpísal nový zákon o úveroch na bývanie, ktorý obmedzil poplatok za predčasné splatenie hypotéky na maximálne jedno percento aj mimo výročia fixácie, a spustil tak vlnu refinancovania,“ uviedol senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Klienti sa predzásobovali

Úroková sadzba poklesla v júni tohto roka na 1,42 %, čo dostalo cenu hypoték na doteraz najnižšiu úroveň. Záujem o úvery na bývanie kulminoval pred tým, ako 1. júla vstúpili do platnosti nové opatrenia Národnej banky Slovenska. „Naše očakávania sa potvrdili. Klienti sa pred novými opatreniami predzásobovali,“ hovorí Világi.

Cieľom opatrení NBS je obmedziť tempo rastu zadlžovania slovenských domácností a tým aj záujem o hypotéky. Slováci sa totiž zadlžujú najrýchlejšie v Európe. Situáciu si už všíma aj Európska komisia a ratingové agentúry, ktoré na problém rastúceho zadlženia domácnosti opakovane upozorňujú. „Krokom Národnej banky Slovenska sa nedá nič vyčítať. Sú potrebné na udržanie finančnej stability bankového sektora,“ konštatuje Világi.

Financovanie bude zrejme zdražovať

Očakávania sprísnenia trhu sa doteraz vždy prejavili zvýšeným záujmom o úvery. „Podobné predzásobenie sme zažili napríklad aj pred zmenou hypotekárnych úverov so štátnym príspevkom pre mladých na daňovo odpočítateľnú položku koncom minulého roka alebo pri prijatí prvých odporúčaní NBS koncom roka 2014,“ pripomína analytik Fincentra.

NBS uvádza, že hneď po 1. júli by sa pri hypotékach ešte nič zásadne zmeniť nemalo. Opatrenia totiž budú nabiehať len postupne. Trh sa teda bude sprísňovať postupne a naplno sa opatrenia NBS prejavia až v druhej polovici budúceho roka. Zaujímavé bude teraz podľa Világiho sledovať, ako banky zareagujú na nové pravidlá. „Predpokladáme, že financovanie od 80 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti budú banky postupne zdražovať,“ dodal Világi.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame