Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Percentá
Ilustračné foto. pixabay.com
26. októbra 2015 9:04 OstatnéPoradňa od voFinanciach.skMarián Sejka

PORADŇA: Banky obmedzili 100-percentné hypotéky, bude ich stále menej

Trend znižovania objemu úverov s vysokým podielom úveru k hodnote zabezpečenia by mal pokračovať aj v ďalšom období.

Banky pôsobiace na slovenskom trhu od záveru vlaňajška postupne obmedzili poskytovanie 90 až 100-percetných hypoték. K obozretnému poskytovaniu úverov, pri ktorých je vysoký podiel objemu úveru k hodnote zabezpečenia nehnuteľnosti, vyzvala koncom vlaňajška komerčné banky Národná banka Slovenska (NBS).  
Do júna platil limit 25 % 
Centrálna banka vydala s účinnosťou od 1. novembra 2014 odporúčanie, v ktorom okrem iného stanovila bankám pravidlá pre maximálny objem nových úverov s LTV (podiel úveru k hodnote zabezpečenia) nad 90 %. Na obdobie do 30. júna 2015 mali banky stanovenú maximálnu úroveň týchto úverov 25 %.  
Banky na odporúčanie zareagovali 
Banky podľa NBS odporúčanie pri poskytovaní nových úverov dodržali. Podiel úverov s hodnotami LTV nad 90 % postupne za posledné tri štvrťroky klesal. „Kým v štvrtom štvrťroku 2014 presahoval 23 % , v prvom štvrťroku 2015 to bolo už len 21 % a v druhom 16 %,“ konštatuje centrálna banka. V prípade udržania úrovne by bol bankový sektor na konci júna v súlade aj s prísnejším odporúčaním o maximálnom objeme nových úverov s LTV nad 90 %, ktoré je v platnosti od júla 2015, a to na úrovni maximálne 20 %. 
Cieľ je 10 % od začiatku roka 2017 
Aplikácia nových štandardov podľa NBS prispela k zlepšeniu rizikových parametrov nových retailových úverov. Trend znižovania objemu úverov s vysokým podielom úveru k hodnote zabezpečenia by mal pritom pokračovať aj v ďalšom období. Cieľová hodnota pre maximálny podiel týchto úverov je stanovená na 10 % od začiatku roka 2017.

Odporúčaná maximálna úroveň pre nové úvery s hodnotou LTV nad 90 % stanovená NBS: 

– 25 % na obdobie do 30. júna 2015,

– 20 % na obdobie od 1. júla 2015 do 31. marca 2016,

– 15 % na obdobie od 1. apríla 2016 do 31. decembra 2016,

– 10 % na obdobie od 1. januára 2017.


Možnosti 100-percentného financovania sú stále dostupné 
Aj keď opatrenia NBS síce mierne dostupnosť úverov sťažujú, pre klientov s dobrým ratingom je podľa spoločnosti Smart Brokers 100-percentné financovanie stále dostupné. Firma však zároveň upozorňuje, že v niektorých prípadoch môže byť takéto financovanie aj drahšie. Jednou z možností, ako sa vyrovnať s obmedzením poskytnutia maximálnej sumy hypotéky, je napríklad využitie spotrebného úveru. „Ďalším z opatrení je skórovanie klientov pri vyšších sadzbách ako sú momentálne dostupné. Týmto krokom sa eliminuje riziko, že klienti pri zvýšených sadzbách môžu mať problém s výškou splátky,“ dodáva spoločnosť.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies