Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

PORADŇA: Banky obmedzili 100-percentné hypotéky, bude ich stále menej

Percentá
Ilustračné foto. pixabay.com

Trend znižovania objemu úverov s vysokým podielom úveru k hodnote zabezpečenia by mal pokračovať aj v ďalšom období.

Banky pôsobiace na slovenskom trhu od záveru vlaňajška postupne obmedzili poskytovanie 90 až 100-percetných hypoték. K obozretnému poskytovaniu úverov, pri ktorých je vysoký podiel objemu úveru k hodnote zabezpečenia nehnuteľnosti, vyzvala koncom vlaňajška komerčné banky Národná banka Slovenska (NBS).  
Do júna platil limit 25 % 
Centrálna banka vydala s účinnosťou od 1. novembra 2014 odporúčanie, v ktorom okrem iného stanovila bankám pravidlá pre maximálny objem nových úverov s LTV (podiel úveru k hodnote zabezpečenia) nad 90 %. Na obdobie do 30. júna 2015 mali banky stanovenú maximálnu úroveň týchto úverov 25 %.  
Banky na odporúčanie zareagovali 
Banky podľa NBS odporúčanie pri poskytovaní nových úverov dodržali. Podiel úverov s hodnotami LTV nad 90 % postupne za posledné tri štvrťroky klesal. „Kým v štvrtom štvrťroku 2014 presahoval 23 % , v prvom štvrťroku 2015 to bolo už len 21 % a v druhom 16 %,“ konštatuje centrálna banka. V prípade udržania úrovne by bol bankový sektor na konci júna v súlade aj s prísnejším odporúčaním o maximálnom objeme nových úverov s LTV nad 90 %, ktoré je v platnosti od júla 2015, a to na úrovni maximálne 20 %. 
Cieľ je 10 % od začiatku roka 2017 
Aplikácia nových štandardov podľa NBS prispela k zlepšeniu rizikových parametrov nových retailových úverov. Trend znižovania objemu úverov s vysokým podielom úveru k hodnote zabezpečenia by mal pritom pokračovať aj v ďalšom období. Cieľová hodnota pre maximálny podiel týchto úverov je stanovená na 10 % od začiatku roka 2017.

Odporúčaná maximálna úroveň pre nové úvery s hodnotou LTV nad 90 % stanovená NBS: 

– 25 % na obdobie do 30. júna 2015,

– 20 % na obdobie od 1. júla 2015 do 31. marca 2016,

– 15 % na obdobie od 1. apríla 2016 do 31. decembra 2016,

– 10 % na obdobie od 1. januára 2017.


Možnosti 100-percentného financovania sú stále dostupné 
Aj keď opatrenia NBS síce mierne dostupnosť úverov sťažujú, pre klientov s dobrým ratingom je podľa spoločnosti Smart Brokers 100-percentné financovanie stále dostupné. Firma však zároveň upozorňuje, že v niektorých prípadoch môže byť takéto financovanie aj drahšie. Jednou z možností, ako sa vyrovnať s obmedzením poskytnutia maximálnej sumy hypotéky, je napríklad využitie spotrebného úveru. „Ďalším z opatrení je skórovanie klientov pri vyšších sadzbách ako sú momentálne dostupné. Týmto krokom sa eliminuje riziko, že klienti pri zvýšených sadzbách môžu mať problém s výškou splátky,“ dodáva spoločnosť.

 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 26. októbra 2015 9:04Zdroj Marián Sejka

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...