Banky nebudú posielať štátu plošne údaje o transakciách podnikateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
počítač
Foto: Ilustračné, pixabay.com

Vládny kabinet v stredu schválil návrh novely zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu a ďalších zákonov, z ktorého rezort financií napokon návrh na zavedenie povinnosti, aby banky raz ročne posielali finančnej správy bankové výpisy podnikateľov a firiem, vypustil.

Finančné domy detailné údaje o transakciách podnikateľov a firiem z ich účtov štátu plošne posielať nebudú. Vláda totiž v stredu schválila novelu zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu a ďalších zákonov, už bez problematického ustanovenia o povinnosti bánk zasielať tieto citlivé údaje raz ročne na požiadanie ministerstvu či finančnej správe.

Pôvodne ministerstvo túto zmenu obhajovalo snahou zefektívniť boj proti daňovým únikom. „Z dôvodu prebiehajúcej rozsiahlej odbornej diskusie k problematike plošného poskytovania údajov, ktoré sú predmetom bankového tajomstva, Ministerstvo financií SR uvedené ustanovenie zo zákona o bankách vypustilo,“ uviedlo ministerstvo v komentároch v rámci pripomienkového konania.

Návrh vyvolal vlnu kritiky

Ministerstvo tak reagovalo na všetky pripomienky, ktoré žiadali navrhované ustanovenie z novely vypustiť. Kritici návrhu odôvodňovali svoj postoj najmä prelomením bankového tajomstva či zásadným narušením súkromia, keďže štát by sa dostal k citlivým bankovým údajom nielen o podnikateľoch, ale aj o ich klientoch. Spochybňovaná bola aj bezpečnosť takýchto údajov v rukách štátnych úradov.

Návrh kritizovali okrem iných zástupcovia podnikateľov z SOPK, Klubu 500, Slovenská banková asociácia či opozičné politické strany. Liberáli zo SaS dokonca vyhlásili, že ak by návrh prešiel, napadli by ho na ústavnom súde.

Rozsiahla novela tak pôjde na rokovanie do parlamentu bez tohto problematického bodu. Zostávajú však v nej zmeny vyplývajúce z európskej smernice zamerané na riešenie krízových situácií na finančnom trhu. Súčasťou novely sú aj zmeny v zákone o povinnom zmluvnom poistení ohľadom minimálnych súm z európskej smernice, či ďalšie zmeny týkajúce sa zrušenia povinnosti zriadiť stály rozhodcovský súd Slovenskej bankovej asociácie.

Zmení sa aj zákon o cenných papieroch

Zefektívniť sa majú aj procesy súvisiace s fondmi kolektívneho investovania zmenami v zákone o cenných papieroch. Súčasťou novely sú aj zmeny v zákone o obchodnom registri, o dohľade nad finančným trhom, o konkurze a reštrukturalizácii či spotrebiteľských úveroch a ďalších noriem.

Novela má navrhovanú účinnosť od 1. januára budúceho roku, niektoré paragrafy majú nadobudnúť účinnosť od 21. júla 2019.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR