Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
úvery, bývanie
Ilustračné foto. pixabay.com
19. januára 2016 10:17 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Banky ku koncu novembra schválili vyše 190 tisíc hypoúverov

V medziročnom porovnaní počet uzavretých zmlúv stúpol o 7 %.

Banky schválili ku koncu novembra 190 718 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 7 %. Ku koncu jedenásteho mesiaca 2014 ich bolo totiž 178,3 tisíc. Hranicu 180 tisíc úverov banky prekročili vo februári 2015, pričom každomesačne stav zmlúv narastá.
VÚB a Tatra banka dominujú
Najväčší podiel z jednotlivých bánk na celkovej výške poskytnutých hypotekárnych úverov v novembri minulého roka mala VÚB banka, a to 31,50 %. Tesne za ňou bola Tatra banka s podielom 30,37 %. Slovenská sporiteľňa mala podiel 14,91 %. Ostatné banky mali podiel menší ako 8 %.
Osem bánk má licenciu
Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame