Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro mince
Ilustračné foto. Zdroj: Bigstockphoto
31. októbra 2018 14:49 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Bankový sektor vykázal za deväť mesiacov zisk prevyšujúci pol miliardy eur

Zisk bankového sektora medziročne stúpol o takmer 5 %.

Bankový sektor dosiahol od začiatku januára do konca septembra tohto roka čistý zisk 518,7 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to nárast o 4,9 %. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, sa zvýšili o 4,1 % na 1,329 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 12,2 % na 446,1 mil. eur.

Solventnosť bankového sektora počas prvého polroka 2018 mierne klesla. Banky si v tomto roku ponechali z koncoročného zisku predchádzajúceho roka 33 % na zvýšenie objemu vlastných zdrojov. V porovnaní s obdobím pred rokom 2017 ide podľa centrálnej banky o výrazne vyššiu hodnotu. V období rokov 2014 až 2016 si banky ponechali menej ako 10 %.

Zachovanie konzervatívnejšej dividendovej politiky bude nevyhnutné

K zvýšeniu miery ponechaného zisku alebo k jej ponechaniu na vyšších úrovniach pristúpila v rokoch 2017 a 2018 väčšina bánk. Vzhľadom na riziká spojené s rýchlym rastom zadlženosti domácností a podnikov bude podľa Národnej banky Slovenska zachovanie konzervatívnejšej dividendovej politiky nevyhnutné aj v nasledujúcom období.

V minulom roku dosiahol bankový sektor zisk 611,7 mil. eur. V medziročnom porovnaní to bolo zníženie o 17,5 %. Odhliadnuc od viacerých pozitívnych mimoriadnych vplyvov na ziskovosť, najmä v roku 2016, vzrástol vlani čistý zisk bankového sektora medziročne o 8 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame