Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro mince
Ilustračné foto. Zdroj: Bigstockphoto
3. januára 2019 9:43 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Bankový sektor vykázal ku koncu novembra zisk takmer 607 mil. eur

V medziročnom porovnaní jedenásťmesačný zisk stúpol o 5,1 %.

Bankový sektor dosiahol od začiatku januára do konca novembra 2018 čistý zisk 606,7 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to nárast o 5,1 %. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, sa zvýšili o 3,8 % na 1,626 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 11,7 % na 543,9 mil. eur.

Ziskovosť bánk už výraznejšie neporastie

Podľa centrálnej banky síce bankový sektor na Slovensku patrí naďalej k najziskovejším v bankovej únii, avšak trend vývoja je mierne horší v ostatných bankových sektoroch v rámci EÚ. Aj na Slovensku ziskovosť nemá podľa národnej banky priestor na to, aby výraznejšie ešte rástla. Ziskovosť bánk ostáva na Slovensku podľa centrálnej banky naďalej na dostatočnej úrovni, avšak postupne strácajú pozíciu jedného z najziskovejších sektorov v rámci únie.

V roku 2017 dosiahol bankový sektor zisk 611,7 mil. eur. V medziročnom porovnaní to bolo zníženie o 17,5 %. Odhliadnuc od viacerých pozitívnych mimoriadnych vplyvov na ziskovosť, najmä v roku 2016, vzrástol čistý zisk roka 2017 medziročne o 8 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame