Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, rast, graf
Ilustračné foto pixabay.com
30. októbra 2015 13:56 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Bankový sektor ku koncu septembra so ziskom 527 mil. eur

V medziročnom porovnaní je to nárast o 16,5 %.

Bankový sektor na Slovensku dosiahol ku koncu septembra čistý zisk 527 mil. eur. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to nárast o 16,5 %. Čisté úrokové výnosy mierne klesli, a to o 1,6 % na 1,398 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 8,6 % na 395,7 mil. eur.
Nižšia banková daň
Hlavným faktorom ziskovosti bankového sektora bol predovšetkým pokračujúci rast objemu úverov, najmä retailových. Pozitívny vplyv na hospodárenie sektora malo aj zníženie sadzby osobitného odvodu. Taktiež prišlo oživenie v sektore podnikov a znížili sa náklady na kreditné riziko.

“Pozitívne výsledky v roku 2015 najviac ovplyvnilo nižšie zaťaženie banky bankovou daňou, ako aj rast obchodných aktivít banky,“ povedal hovorca OTP Banky Peter Ohrajter. Naopak, negatívny vplyv na tohtoročné výsledky banky má podľa Ohrajtera to, že vplyvom vysokého konkurenčného prostredia klesli marže z retailových úverov a to, že sa obmedzil obchodný potenciál zo strany regulátora pri spotrebných úveroch.

Pod rast zisku Poštovej banky sa podpísali predovšetkým jednorazové zisky z finančných operácií banky, ako aj efektívne riadenie prevádzkových nákladov. Tohtoročné výsledky ČSOB pozitívne ovplyvnil úspešný predaj všetkých strategických produktov. Medziročný nárast banka zaznamenala v úveroch na bývanie, ale nárast bol aj v oblasti spotrebných úverov.
Ziskové takmer všetky
Nárast ziskovosti zaznamenali takmer všetky banky. Avšak napríklad Sberbank Slovensko vykázala stratu 584 tisíc eur. V prvom polroku sa banka podľa jej vyjadrení musela venovať neobchodným činnostiam vyplývajúcim z AQR (preskúmanie kvality aktív Európskou centrálnou bankou – pozn. red.). To negatívne ovplyvnilo výnosovosť a hospodárenie Sberbank. V dôsledku niekoľkých individuálnych prípadov musela banka vytvoriť v treťom štvrťroku vyššie opravné položky, ako to bolo v prvom polroku 2015.
Vlani banky klesli
V minulom roku dosiahol bankový sektor zisk 553,3 mil. eur. V medziročnom porovnaní to bolo zníženie o 0,6 %. Na finančný sektor malo v minulom roku podľa vyjadrení centrálnej banky významný vplyv prostredie nízkych úrokových sadzieb. Banky sa pre pokles marží snažili o viac zisku, a to cez zvyšovanie celkového objemu úverov. Podľa NBS dokázali banky udržať minuloročnú úroveň zisku len vďaka výrazne rastúcemu objemu úverov domácnostiam.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies