Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf rast
Ilustračné foto patpitchaya/FreeDigitalPhotos.net
31. augusta 2015 13:03 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Bankový sektor ku koncu júla so ziskom 422,7 mil. eur

V medziročnom porovnaní je to nárast o 19,7 %.

Bankový sektor na Slovensku dosiahol ku koncu júla čistý zisk 422,7 mil. eur. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to nárast o 19,7 %. Čisté úrokové výnosy mierne klesli, a to o 1,5 % na 1,086 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 11,6 % na 312,6 mil. eur. Pozitívny vplyv na hospodárenie malo aj zníženie sadzby osobitného odvodu.

V minulom roku dosiahol bankový sektor podľa predbežných výsledkov zisk 553,5 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to zníženie o 0,5 %. Na finančný sektor malo v minulom roku podľa vyjadrení centrálnej banky významný vplyv prostredie nízkych úrokových sadzieb.

Banky sa pre pokles marží snažili o viac zisku, a to cez zvyšovanie celkového objemu úverov. Podľa NBS dokázali banky udržať minuloročnú úroveň zisku len vďaka výrazne rastúcemu objemu úverov domácnostiam. V prípade ďalšieho poklesu úrokových sadzieb by bola ziskovosť bankového sektora podľa centrálnej banky pod výrazným tlakom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame