Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
31. januára 2019 12:29 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Bankový sektor dosiahol vlani na Slovensku zisk cez 640 mil. eur

Celková ziskovosť bánk sa v medziročnom porovnaní zvýšila takmer o 5 %.

Bankový sektor dosiahol v minulom roku čistý zisk 640,3 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to nárast o 4,7 %. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, sa zvýšili o 3,7 % na 1,722 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 11,9 % na 597,9 mil. eur.

Ako ďalej uviedol Marcel Laznia zo Slovenskej bankovej asociácie, čisté výnosy z poplatkov a provízií narástli aj vďaka predajom poistných produktov a produktov kolektívneho investovania. Samotné výnosy z poplatkov, ktoré uhrádzajú klienti z úverových operácií a platobného styku, však podľa Lazniu klesli o 21,7 %. Čisté výnosy z finančných operácií sa znížili o 71 % na 39 mil. eur. Prevádzkový zisk pred tvorbou opravných položiek si pohoršil o takmer 25 mil. eur a dosiahol úroveň 964 mil. eur.

Ziskovosť bánk už výraznejšie neporastie

Podľa centrálnej banky síce bankový sektor na Slovensku patrí naďalej k najziskovejším v bankovej únii, avšak trend vývoja je mierne horší v ostatných bankových sektoroch v rámci EÚ. Aj na Slovensku ziskovosť nemá podľa národnej banky priestor na to, aby výraznejšie ešte rástla. Ziskovosť bánk ostáva na Slovensku podľa centrálnej banky naďalej na dostatočnej úrovni, avšak postupne strácajú pozíciu jedného z najziskovejších sektorov v rámci únie.

V roku 2017 dosiahol bankový sektor zisk 611,7 mil. eur. V medziročnom porovnaní to bolo zníženie o 17,5 %. Odhliadnuc od viacerých pozitívnych mimoriadnych vplyvov na ziskovosť, najmä v roku 2016, vzrástol čistý zisk roka 2017 medziročne o 8 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame