PORADŇA: Bankové účty pre podnikanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com

Živnostníci si pre potreby podnikania vystačia aj so svojím súkromným účtom.

Ak uvažujete nad rozbehnutím vlastného podnikania, určite sa stretávate s mnohými ponukami bánk na otvorenie bankového účtu špeciálne určeného pre podnikateľov. Dôležité je však si uvedomiť, že zákon neukladá povinnosť zriadiť si bankový účet a zároveň ani nebráni zrušeniu účtu v prípade jeho existencie, hoci v dnešnej dobe ide podnikanie a bankový účet ruka v ruke a je skôr ťažké si predstaviť ho nemať.
V tomto kontexte môžeme rozlišovať dva základné druhy účtov:

  • súkromný
  • podnikateľský (zriadený na obchodné meno podnikateľa/spoločnosti)

Nie každý podnikateľ však musí mať nutne zriadený tzv. podnikateľský účet.

Živnostníci majú možnosť vybrať si
Živnostník nemá povinnosť zriadiť si takýto druh účtu, pre potreby podnikania si vystačí aj so svojím súkromným účtom. Má možnosť zvážiť využívanie súkromného účtu aj pri svojej podnikateľskej aktivite.
Avšak z viacerých dôvodov by bolo podľa nášho názoru praktickejšie založiť si podnikateľský účet:

  • či už ide o prípad, keď podnikateľ zveruje správu/vedenie účtovníctva externej firme a nechce, aby mali prístup k prehľadu súkromných financií alebo
  • nechce stratiť prehľad vo financiách a zbytočne miešať súkromné a firemné peniaze, alebo
  • sa chce vyhnúť možnosti zablokovania súkromného účtu (napr. v prípade, že sa mu nebude dariť v podnikaní a v následnej exekúcii bude primárne blokovaný podnikateľský účet)

Povinnosti firiem
Na druhej strane právnická osoba, napr. spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.) takúto možnosť výberu nemá, čo znamená, že ak si zriaďuje účet, povinne si vyberá podnikateľský účet. Do decembra 2015 bol účinný zákon, podľa ktorého pri založení s. r. o. bolo základné imanie splatené na osobitný účet v banke vedenom pod názvom spoločnosti a teda de facto si povinne zriaďovali pri zakladaní s. r. o. aj podnikateľské účty, najmä pre tieto potreby.
Pri zakladaní s. r. o. účet otvára ustanovený správca vkladu (zväčša ide o jedného zo spoločníkov). Po predložení výpisu z obchodného registra (po vykonaní zápisu s. r. o. do obchodného registra), môže predmetným účtom disponovať už konateľ spoločnosti a ním splnomocnené osoby.
V nadväznosti na novelu Obchodného zákonníka, podľa ktorej už nie je potrebné preukazovať splatenie základného imania výpisom z osobitného účtu, je možné predpokladať, že k zriadeniu podnikateľského účtu bude konateľ pristupovať až po zápise s. r. o. do obchodného registra.

Povinnosť voči daňovému úradu

S bankovými účtami, či už podnikateľskými alebo súkromnými, sa spája oznamovacia povinnosť voči príslušnému správcovi dane – Daňovému úradu. Pri podávaní žiadosti o pridelenie a registráciu DIČ je povinnou súčasťou uvedenie bankového účtu. V prípade zmeny, resp. zrušenia bankového účtu, je podnikateľ povinný nahlásiť zmenu v lehote 30 dní.

Smartup.png

Autorkami článku sú spolupracovníčky spoločnosti Smartup Mgr. Petra Kunová a JUDr. Katarína Hložková. Smartup sa zaoberá predajom, likvidáciou a správou spoločností.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať