BaFin: Nemecké poisťovne budú musieť zvyšovať rezervy

19. februára 2016 11:34
SITA
BaFin
Ilustračné foto. Kai Hartmann Photography / BaFin

Životné poisťovne sa musia pripraviť na dlhšie obdobie nízkych úrokových sadzieb, čo zvyšuje tlak na tvorbu zákonných rezerv, tvrdí regulátor finančných trhov.

Nemecké životné poisťovne budú v nasledujúcich rokoch čeliť negatívnym dopadom nízkych úrokových sadzieb, čo zvýši tlak na tvorbu zákonných rezerv. Uviedol to v piatok vysoký predstaviteľ nemeckého úradu pre dohľad nad finančnými trhmi (BaFin). Nemecké poisťovne v minulosti často ponúkali klientom produkty s garantovaným úrokovým výnosom až 4 %. Sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) sa však už dlhší čas nachádzajú blízko nuly a pre poisťovne je stále ťažšie dosahovať príjmy potrebné pre krytie svojich zmluvných záväzkov.

„Poisťovne sa musia pripraviť na dlhšie obdobie nízkych úrokových sadzieb. Akékoľvek iné konanie by znamenalo nedbanlivosť,“ povedal Frank Grund, ktorý v rámci úradu BaFin zodpovedá za poisťovníctvo.

Tvorba rezerv daná legislatívou

Nemecká legislatíva od roku 2011 zaväzuje poisťovne viesť osobitné rezervné fondy, ktoré klientom garantujú výplatu dohodnutých úrokových výnosov. V roku 2015 odvetvie do špeciálnych fondov umiestnilo viac ako 10 mld. eur, pričom celkovo poisťovne spravovali rezervy vo výške zhruba 32 mld. eur. Tvorba mimoriadnych rezerv zároveň poisťovniam znižuje objem zdrojov na potenciálne výnosnejšie investície.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články