Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Vincent Thian
13. mája 2019 10:40 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Ázijské burzy v pondelok strácali

USA a Čína sa nedohodli na ukončení obchodného sporu.

Väčšina akciových búrz v Ázii v pondelok klesla. Investori vyhodnocujú pokračovanie obchodného sporu medzi USA a Čínou po tom, čo rokovania zástupcov oboch krajín vo Washingtone skončili minulý týždeň bez dohody.

Zložený šanghajský index klesol o 1 % na 2 910,04 bodu, hlavný tokijský index Nikkei 225 o 0,6 % na 21 216,28 bodu a juhokórejský Kospi o 1,1 % na 2 085,49 bodu. Oslabila aj burza na Taiwane a vo väčšine krajín juhovýchodnej Ázie.

USA s účinnosťou od piatku zvýšili clá na čínske tovary, ktorých dovoz má hodnotu 200 mld. USD ročne, z 10 na 25 %. Americký Úrad obchodného zástupcu medzitým oznámil, že na základe poverenia od federálnej vlády pripravuje zvýšenie ciel na ďalšie čínske tovary v objeme 300 mld. USD. To by znamenalo, že reštriktívne clá budú pokrývať takmer celú hodnotu čínskych vývozov do USA. Čína už vyhlásila, že pristúpi k odvetným opatreniam, podrobnosti však zatiaľ nie sú známe.

Hlavný čínsky vyjednávač a vicepremiér Liou Che pred odchodom z Washnigtonu vyhlásil, že Peking nebude robiť kompromisy v zásadných otázkach a podmienkou akejkoľvek dohody je, aby Washington najskôr zrušil zvýšené clá. Rokovania však podľa neho neskolabovali a to, že sa zatiaľ nedosiahla dohoda, považuje iba za „malý neúspech“.

(1 EUR = 1,123 USD)

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame