Asociácia poisťovní: Poistná daň bude mať vplyv na klientov aj poisťovne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nehoda, auto, poistenie
Ilustračné foto. pixabay.com

Asociácia poisťovní apeluje na vládu, aby tento rozporuplný návrh zákona zastavila, zvažuje aj podanie na Ústavný súd SR.

Návrh zákona o poistnej dani, ktorý napriek rozporu rezort financií predloží na rokovanie vlády, má podľa Slovenskej asociácie poisťovní nedostatky. Tvrdenie, že v plnej miere len nahradí existujúci odvod z neživotného poistenia, je podľa prezidenta Slovenskej asociácie poisťovní Vladimíra Bakeša, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom poisťovne Kooperativa, zavádzajúce. Súčasne platný odvod sa odvádza iba z poistných zmlúv uzatvorených po 1. januári 2017. Daň z poistenia sa má platiť zo všetkých zmlúv, ktoré poisťovne spravujú, ide teda podľa asociácie o niekoľko miliónov kontraktov.

Asociácia poisťovní apeluje na vládu, aby tento rozporuplný návrh zákona zastavila. V prípade schválenia zákona v navrhovanej podobe členské poisťovne asociácie zvažujú podanie na Ústavný súd SR. Ako skonštatoval predseda predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne Todor Todorov, poisťovne by sa nerady dožili toho, že budú mať problémy, ako tomu napríklad bolo nedávno v prípade poisťovne Rapid, ktorá skrachovala.

Ministerstvo vraj zavádza

Tvrdenie ministerstva, že nie je potrebné vstupovať do zmlúv a meniť ceny, je podľa poistnej asociácie zavádzaním verejnosti. Predložený návrh podľa asociácie negatívne zasahuje do finančného zdravia poisťovní, ktoré môžu mať problémy so solventnosťou. Zároveň poškodzuje spotrebiteľov, pretože daň bude mať silný vplyv na výšku poistného. Nie je totiž reálne očakávať, že poisťovne budú mať dosť zdrojov zo zisku na zaplatenie dane, keďže celková odvedená daň bude pravdepodobne vyššia, než je sumárny zisk sektora z neživotných poistení.

Návrh ministerstva financií podľa poisťovní ignoruje pripomienky sektora, pretože zavádza retroaktivitu. Daň sa má zaplatiť aj z poistných zmlúv uzatvorených v minulosti, kde bola cena kalkulovaná bez dane, čo výrazne negatívne ovplyvní solventnosť poisťovní. Ministerstvo financií podľa generálneho riaditeľa poisťovne Generali Romana Juráša komunikovalo, že pôjde o nepriamu daň, avšak posledné argumentácie smerujú podľa neho skôr k priamej dani zasahujúcej už existujúce zmluvy. Zároveň rezort financií podľa asociácie nepriznáva, že daňovníkom je poistník. Aj keď klient to bude musieť v konečnom dôsledku zaplatiť, a to za cenu vysokých nákladov poisťovne na prepracovanie poistných zmlúv.

Zákon by mal začať platiť od októbra tohto roka. To je podľa Bakeša taktiež v rozpore, a to s vlastnými legislatívnymi pravidlami vlády, ktoré vyžadujú v takýchto prípadoch účinnosť k 1. januáru s primeranou legisvakanciou. Je to taktiež podľa neho v rozpore s technickými možnosťami poisťovní na rozsiahlu úpravu informačných systémov, ako aj so zákonnými právami klientov na včasné informovanie o zmenách v zmluve.

Čítajte aj:

Ministerstvo financií urobilo po ukončení pripomienkového konania v návrhu zákona o dani z poistenia viacero zmien. Pôvodne sa mal zákon týkať aj produktov životného poistenia, avšak od tohto zámeru ministerstvo upustilo. „Sme radi, že naše požiadavky nezavádzať daň na životné poistenie boli vypočuté,“ povedal Bakeš.

Nová daň z poistenia by mala mať jednotnú osempercentnú sadzbu, ktorá sa dotkne všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia, kde zostane aj naďalej osempercentný odvod. Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod. „Výška sadzby sa nám vzhľadom na podpoistenosť trhu zdá privysoká,“ poznamenal Bakeš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať