Analytici zvýšili odhad rastu ekonomiky pre tento rok

26. mája 2015 13:49
SITA
Rast graf
Ilustračné foto. worradmu/FreeDigitalPhotos.net

Po pozitívnych číslach za prvý štvrťrok navýšili bankoví analytici prognózu tohtoročného hospodárskeho rastu Slovenska o 0,4 percentuálneho bodu na 3 %.

Bankoví analytici zvyšujú svoje odhady tohtoročného hospodárskeho rastu Slovenska. Kým v apríli ešte v priemere predpokladali, že hrubý domáci produkt Slovenska v tomto roku vzrastie o 2,6 %, v máji už prognózujú rast na úrovni 3 %. Vyplýva to z májového kola pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska medzi analytikmi komerčných bánk. Predpovede hospodárskeho rastu pre rok 2016 zostávajú zatiaľ bez zmeny na úrovni 3,1 %.

Za optimistickejšími prognózami bankárov pre rok 2015 treba hľadať predovšetkým lepšie ako očakávané výsledky slovenskej ekonomiky v prvom štvrťroku tohto roka. Pôvodne totiž analytici predpokladali, že hospodárstvo krajiny počas prvých troch mesiacov porastie o 2,5 %, rýchly odhad Štatistického úradu SR z polovice mája však naznačil, že ekonomický rast zrejme dosiahol až 3,1 %. Toto číslo ešte potvrdia štatistici spresnenými údajmi začiatkom júna.

Analytici komerčných bánk pôsobiacich na Slovensku zároveň potvrdili svoj výhľad rastu spotrebiteľských cien. Rovnako ako v apríli aj v máji očakávajú, že koncoročná harmonizovaná inflácia, ako aj inflácia meraná národným indexom, dosiahne 0,7 %. V budúcom roku by pritom rast spotrebiteľských cien mal podľa oboch metodík zrýchliť na koncoročných 1,7 %.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články