Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rast graf
Ilustračné foto. worradmu/FreeDigitalPhotos.net
26. mája 2015 13:49 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Analytici zvýšili odhad rastu ekonomiky pre tento rok

Po pozitívnych číslach za prvý štvrťrok navýšili bankoví analytici prognózu tohtoročného hospodárskeho rastu Slovenska o 0,4 percentuálneho bodu na 3 %.

Bankoví analytici zvyšujú svoje odhady tohtoročného hospodárskeho rastu Slovenska. Kým v apríli ešte v priemere predpokladali, že hrubý domáci produkt Slovenska v tomto roku vzrastie o 2,6 %, v máji už prognózujú rast na úrovni 3 %. Vyplýva to z májového kola pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska medzi analytikmi komerčných bánk. Predpovede hospodárskeho rastu pre rok 2016 zostávajú zatiaľ bez zmeny na úrovni 3,1 %.

Za optimistickejšími prognózami bankárov pre rok 2015 treba hľadať predovšetkým lepšie ako očakávané výsledky slovenskej ekonomiky v prvom štvrťroku tohto roka. Pôvodne totiž analytici predpokladali, že hospodárstvo krajiny počas prvých troch mesiacov porastie o 2,5 %, rýchly odhad Štatistického úradu SR z polovice mája však naznačil, že ekonomický rast zrejme dosiahol až 3,1 %. Toto číslo ešte potvrdia štatistici spresnenými údajmi začiatkom júna.

Analytici komerčných bánk pôsobiacich na Slovensku zároveň potvrdili svoj výhľad rastu spotrebiteľských cien. Rovnako ako v apríli aj v máji očakávajú, že koncoročná harmonizovaná inflácia, ako aj inflácia meraná národným indexom, dosiahne 0,7 %. V budúcom roku by pritom rast spotrebiteľských cien mal podľa oboch metodík zrýchliť na koncoročných 1,7 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies