Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
25. októbra 2017 12:54 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Analytici: Slovenská ekonomika budúci rok porastie o takmer 4 %

Analytici bánk ponechávajú svoje odhady rastu hospodárstva ako aj vývoja spotrebiteľských cien v októbri bez zmeny.

Slovenské hospodárstvo v budúcom roku zrýchli svoj rast na 3,9 %. V tomto roku by pritom mal hrubý domáci produkt na Slovensku reálne stúpnuť o 3,3 %. Očakávajú to v najnovšom októbrovom prieskume analytici komerčných bánk, ktorí tak zostávajú konzistentní vo svojich prognózach a už tri mesiace v poradí ponechávajú odhad hospodárskeho rastu na tento aj budúci rok bez zmeny. Prieskum medzi bankovými analytikmi vykonáva pravidelne Národná banka Slovenska (NBS).

Inflácia by mala presiahnuť 1 %

V porovnaní so septembrom sa pritom nemenia ani odhady vývoja spotrebiteľských cien. V tomto roku by mala inflácia meraná národnou metodikou dosiahnuť 1,3 %, kým harmonizovaná inflácia by mala byť o 0,1 percentuálneho bodu vyššia na úrovni 1,4 %. Budúci rok analytici predpokladajú zrýchlenie rastu cien a koncoročná inflácia by podľa národnej metodiky aj podľa harmonizovaného indexu Európskej únie mala dosiahnuť zhodne 1,9 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame