Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf burza obchodovanie
Ilustračné foto jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net
25. novembra 2015 12:06 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Analytici aj naďalej očakávajú rast slovenskej ekonomiky o 3,3 %

Analytici bánk svoj odhad nemenia napriek tomu, že ekonomika v treťom kvartáli rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Hospodársky rast Slovenska bol v treťom kvartáli síce rýchlejší, ako predpokladali bankoví analytici, výsledok za celý rok by to však výraznejšie ovplyvniť nemalo. Konštatujú to analytici komerčných bánk v aktuálnom novembrovom kole pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska. Odhad hospodárskeho rastu na tento rok tak v porovnaní s októbrom ponechali bez zmeny na úrovni 3,3 % napriek tomu, že rast hrubého domáceho produktu v treťom štvrťroku podľa rýchleho odhadu štatistikov dosiahol 3,6 % oproti bankami pôvodne odhadovaným 3,3 %. Pre rok 2016 dokonca odhad rastu banky mierne znížili o 0,1 percentuálneho bodu na 3,3 %.
Ceny budú podľa aktuálnych očakávaní klesať
Analytici pritom naďalej pokračujú v revízii svojich odhadov vývoja spotrebiteľských cien. Aktuálne predpokladajú, že spotrebiteľské ceny ku koncu tohto roka klesnú o 0,1 % v národnej aj európskej harmonizovanej metodike. Ešte v októbri očakávali, že ceny naopak o 0,1 % porastú. Rovnako zmierňujú očakávania rastu cien v budúcom roku. Od augusta zo svojich prognóz budúcoročnej koncoročnej inflácie v národnej metodike pravidelne ukrajujú 0,1 percentuálneho bodu a aktuálne už odhadujú rast cien iba na úrovni 1,3 %. Harmonizovaná inflácia bude podľa nich na konci roka 2016 ešte nižšia na úrovni 1,2 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies