Analytici aj naďalej očakávajú rast slovenskej ekonomiky o 3,3 %

25. novembra 2015 12:06
SITA
Graf burza obchodovanie
Ilustračné foto jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net

Analytici bánk svoj odhad nemenia napriek tomu, že ekonomika v treťom kvartáli rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Hospodársky rast Slovenska bol v treťom kvartáli síce rýchlejší, ako predpokladali bankoví analytici, výsledok za celý rok by to však výraznejšie ovplyvniť nemalo. Konštatujú to analytici komerčných bánk v aktuálnom novembrovom kole pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska. Odhad hospodárskeho rastu na tento rok tak v porovnaní s októbrom ponechali bez zmeny na úrovni 3,3 % napriek tomu, že rast hrubého domáceho produktu v treťom štvrťroku podľa rýchleho odhadu štatistikov dosiahol 3,6 % oproti bankami pôvodne odhadovaným 3,3 %. Pre rok 2016 dokonca odhad rastu banky mierne znížili o 0,1 percentuálneho bodu na 3,3 %.

Ceny budú podľa aktuálnych očakávaní klesať

Analytici pritom naďalej pokračujú v revízii svojich odhadov vývoja spotrebiteľských cien. Aktuálne predpokladajú, že spotrebiteľské ceny ku koncu tohto roka klesnú o 0,1 % v národnej aj európskej harmonizovanej metodike. Ešte v októbri očakávali, že ceny naopak o 0,1 % porastú. Rovnako zmierňujú očakávania rastu cien v budúcom roku. Od augusta zo svojich prognóz budúcoročnej koncoročnej inflácie v národnej metodike pravidelne ukrajujú 0,1 percentuálneho bodu a aktuálne už odhadujú rast cien iba na úrovni 1,3 %. Harmonizovaná inflácia bude podľa nich na konci roka 2016 ešte nižšia na úrovni 1,2 %.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články