Americký Fed zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu

16. marca 2017 8:48
SITA
Dolár, peniaze, hotovosť, Amerika
Ilustračné foto. pixabay.com

Mnohí ekonómovia sa domnievajú, že centrálna banka USA opäť zvýši úroky najskôr v júni.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) zvýšil svoju hlavnú úrokovú sadzbu druhýkrát za tri mesiace a signalizoval, že ďalšie zvýšenia úrokov v tomto roku budú postupné. Kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu Fed v stredu večer zdvihol o štvrť percentuálneho bodu a stanovil pre ňu pásmo 0,75 až 1 %. Centrálna banka USA v podstate nezmenila svoju prognózu vývoja ekonomiky krajiny. Predstavitelia Fed-u očakávajú, že hospodárstvo USA posilní v tomto a budúcom roku o 2,1 % a v roku 2019 sa tempo rastu spomalí na úroveň 1,9 %. 

Rozhodne program Donalda Trumpa

Podľa Marka Vitnera, ekonóma banky Wells Fargo, vyhlásenie Fed-u poskytlo málo náznakov načasovania ďalšieho zvýšenia úrokov. Mnohí ekonómovia sa domnievajú, že centrálna banka USA opäť zvýši úroky najskôr v júni vzhľadom na to, že Fed chce mať čas na zhodnotenie pravdepodobnosti toho, či Kongres schváli ambiciózny program prezidenta Donalda Trumpa zameraný na redukciu daní, dereguláciu a zvýšenie výdavkov na infraštruktúru.

Úroky z niektorých pôžičiek stúpnu

Predpokladá sa, že stredajšie zvýšenie kľúčovej krátkodobej úrokovej sadzby Fed-u bude mať malý vplyv na hypotekárne pôžičky alebo na úvery na nákup áut či študentské pôžičky. Úroky v prípade niektorých iných úverov, najmä pri úveroch prostredníctvom kreditných kariet, sa však čoskoro pravdepodobne zvýšia, hoci iba mierne.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články