Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew
11. februára 2018 11:27 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Americký akciový trh v piatok čiastočne vymazal tohtotýždňové straty

Priemyselný index Dow Jones si pripísal 1,4 %, index S&P 500 si prilepšil o 1,5 % a technologický Nasdaq stúpol o 1,4 %.

Posilnenie amerických akcií počas neskorého piatkového popoludnia čiastočne vymazalo výrazné tohtotýždňové straty akciového trhu USA. Akciám sa počas veľkej časti dňa nedarilo stabilizovať. Priemyselný index Dow Jones na chvíľu klesol o 500 bodov po tom, ako v úvode dňa stúpol o 349 bodov, ale v záverečnej hodine obchodovania oproti predošlému dňu vzrástol o vyše 330 bodov. Na posilnení trhu sa podieľali hlavne technologické spoločnosti, pričom ich rast prevážil nad stratami energetických firiem, ktoré klesli spolu so zlacnením ropy.

Tri indexy za celý týždeň stratili zhodne vyše 5 percent

Dow Jones si nakoniec pripísal 1,4 percenta a uzavrel na úrovni 24 190,90 bodu, index S&P 500 si prilepšil o 1,5 percenta na 2 619,55 bodu a technologický Nasdaq vzrástol o 1,4 percenta na 6 874,49 bodu. Všetky tri indexy však za celý týždeň stratili zhodne vyše 5 percent. Tohtotýždňové oslabovanie amerického akciového trhu sa začalo po tom, ako ministerstvo práce USA informovalo, že mzdy v januári rástli rýchlym tempom. Investori sa obávali, že rastúce mzdy poškodia podnikové zisky a mohli by signalizovať zvýšenie inflácie, ktoré by podnietilo Federálny rezervný systém (Fed) k rýchlejšiemu zdvihnutiu úrokov.

Perspektíva zvýšenia amerického deficitu tiež vyvolala medzi investormi nervozitu, keďže aj rastúce deficity by mohli posúvať úrokové sadzby vyššie.

Európske akciové trhy v závere týždňa oslabili. Index nemeckej burzy DAX si pohoršil o 1,2 percenta, francúzsky akciový index CAC 40 stratil 1,4 percenta a britský index FTSE 100 si odpísal 1,1 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame