Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Akciový trh, NYSE, DJI, obchodovanie
Foto: SITA/AP Photo/Richard Drew
16. novembra 2018 9:27 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Americký akciový trh ukončil päť dní trvajúci pokles

Index S&P 500 vzrástol o 1,1 %, Dow Jones si prilepšil o 0,8 % a Nasdaq posilnil o 1,7 %.

Oživenie cien technologických firiem a bánk pomohlo vo štvrtok vymazať úvodné oslabenie amerického akciového trhu, čím sa ukončil jeho päť dní trvajúci pokles. Posilnili aj akcie firiem podnikajúcich v oblasti zdravotníckej starostlivosti a akcie priemyselných spoločností. To prevážilo nad oslabením maloobchodných a stavebných firiem. Nahor smerovali aj akcie energetických firiem, keďže cena ropy stúpla už druhý deň v rade.

Index S&P 500 vzrástol o 1,1 percenta na 2 730,20 bodu, priemyselný Dow Jones si prilepšil o 0,8 percenta na 25 289,27 bodu, technologický Nasdaq posilnil o 1,7 percenta na 7 259,03 bodu a index menších spoločností Russell 2000 stúpol o 1,4 percenta na 1 524,12 bodu.

Hlavné európske akciové trhy vo štvrtok väčšinou smerovali nadol po vypuknutí nezhody v britskej vláde v súvislosti s plánom dohody o brexite, ktorý presadzuje premiérka Theresa Mayová. Premiérka presvedčila väčšinu vlády, aby podporila dohodu, na základe ktorej Británia zostane v colnej únii s EÚ, kým sa uzavrie zmluva o obchodných vzťahoch. Avšak osud dohody o brexite je neistý v parlamente a dvaja členovia britskej vlády, vrátane ministra pre brexit, na protest rezignovali. Chaos spojený s týmto vývojom oslabil britskú libru a poškodil akcie britských bánk. Akcie Barclays klesli o 5,1 percenta a Royal Bank of Scotland oslabila o 8,9 percenta.

Japonskému akciovému trhu sa tiež nedarilo. Hlavný tokijský index Nikkei 225 si v piatok odpísal 0,57 percenta a uzavrel na úrovni 21 680,34 bodu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame