Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew
28. januára 2018 11:33 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Americký akciový trh posilnil najviac za takmer deväť mesiacov

Index S&P 500 stúpol o 1,2 %, priemyselný Dow Jones si pripísal 0,8 %, technologický Nasdaq vzrástol o 1,3 % a index menších firiem Russell 2000 si prilepšil o 0,4 %.

Americký akciový trh v piatok posilnil najvýraznejšie za takmer deväť mesiacov, keďže výrazne stúpli farmaceutické a technologické firmy. Investorov povzbudilo to, že prezident Donald Trump zaujal pozitívnejší tón voči medzinárodnému obchodu. V piatok na Svetovom ekonomickom fóre v Davose Trump povedal, že pre lídrov by prioritou mali byť ich vlastné krajiny, ale dodal, že jeho vláda neodmieta medzinárodnú spoluprácu, pričom pokračujúci rast americkej ekonomiky je prospešný pre zvyšok sveta.

Darilo sa výrobcom liekov

Výrazne v piatok posilnila farmaceutická spoločnosť Pfizer a iní výrobcovia liekov. Pre spoločnosť Intel, ktorá je výrobcom čipov, bol piatok najlepším dňom za takmer deväť rokov. Výsledky firmy za štvrtý kvartál totiž investorov uistili, že bezpečnostné nedostatky, ktoré sa nedávno zistili u jej procesorov, nepoškodzujú tržby. Index Standard & Poor’s 500 stúpol o 1,2 percenta na 2 872,87 bodu, čo bol najvýraznejší rast od marca minulého roka.

Priemyselný index Dow Jones si pripísal 0,8 percenta a uzavrel na úrovni 26 616,71 bodu, technologický Nasdaq vzrástol o 1,3 percenta na 7 505,77 bodu a index menších firiem Russell 2000 si prilepšil o 0,4 percenta na 1 608,06 bodu.

Európskym akciovým trhom sa v závere týždňa tiež darilo. Index francúzskej burzy CAC 40 si pripísal 0,9 percenta, britský akciový index FTSE 100 posilnil o 0,7 percenta a nemecký index DAX si prilepšil o 0,3 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame