Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew
22. októbra 2017 12:09 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Americký akciový trh dosiahol v piatok nové maximum

Na najnovšie rekordné hodnoty sa akciový trh USA dostal po tom, ako investorov povzbudilo schválenie návrhu rozpočtu v Senáte.

Americký akciový trh v piatok uzavrel mierne vyššie. Index Standard & Poor’s 500 už piatykrát po sebe posilnil na historické maximum. Priemyselný index Dow Jones, ktorý v stredu prvýkrát v histórii prekročil hranicu 23 000 bodov, v piatok tiež uzavrel vyššie už piaty deň v rade. Na najnovšie rekordné hodnoty sa akciový trh USA dostal po tom, ako investorov povzbudilo schválenie návrhu rozpočtu v Senáte. Očakáva sa totiž, že to Bielemu domu uľahčí presadenie redukcie daní. Ak sa daňová reforma schváli, dá sa predpokladať, že úrokové sadzby pôjdu vyššie, čo prospeje bankám a iným finančným spoločnostiam. To bol jeden z dôvodov piatkového posilnenia akcií bánk. Technologické firmy tiež dosiahli veľké zisky, čo posunulo aj index Nasdaq na rekordné maximum.

Index S&P 500 v piatok stúpol o 0,5 percenta na 2 575,21 bodu, index Dow Jones posilnil o 0,7 percenta na 23 328,63 bodu, technologický Nasdaq vzrástol o 0,4 percenta na 6 629,05 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 0,5 percenta na 1 509,25 bodu. V piatok sa zvýšili ceny ropy, čo pomohlo rastu väčšiny energetických spoločností v rámci indexu S&P 500. Trh smerom nahor posunuli aj vysoké kvartálne zisky firiem, hoci sezóna zverejňovania výsledkov za tretí štvrťrok je ešte len na začiatku. Do piatka o svojich štvrťročných výsledkoch informovalo iba necelých 12 percent spoločností v rámci indexu S&P 500. Avšak 78 percent z nich vykázalo zisky a tržby, ktoré prekonali odhady finančných analytikov.

Vývoj na európskych akciových trhoch bol v piatok zmiešaný. Index nemeckej burzy DAX a britský akciový index FTSE 100 stagnovali. Francúzsky index CAC 40 si však o 0,1 percenta prilepšil.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame