Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
USA, Amerika
Ilustračné foto. pixabay.com
22. júna 2018 9:03 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Americké banky úspešne prešli stresovými testami

Najväčšie americké banky majú dostatočné zdroje, aby odolali vážnej globálnej recesii sprevádzanej výrazným zvýšením nezamestnanosti a prepadom akciového trhu, tvrdí americká centrálna banka.

Najdôležitejšie banky v USA dokážu odolať prudkému poklesu ekonomiky. Vyplýva to z aktuálneho kola stresových testov, ktorým sa podrobilo 35 najväčších bánk. Testy vykonáva od skončenia finančnej krízy každý rok americká centrálna banka (Fed), ktorá zverejnila aktuálne výsledky vo štvrtok.

Miliardové škody by banky zvládli

Federálny rezervný systém sa zameral na banky, ktorých aktíva dosahujú aspoň 50 mld. USD. Predmetom testov bola schopnosť bánk odolať krízovej situácii, kedy by nastala recesia v globálnej ekonomike v kombinácii so zvýšením miery nezamestnanosti v USA na 10 % a prepadom hodnoty akciového trhu o 65 %.

Naplnenie tohto scenára by testovaným bankám spôsobilo počas dvoch rokov kumulovanú škodu takmer 578 mld. USD. Banky však majú dostatočné rezervy, aby zvládli aj tento extrémny scenár, uviedol Fed.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame