Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew
21. januára 2018 13:02 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Americké akciové indexy stúpli na nové rekordné maximá

Index S&P 500 si pripísal 0,4 %, priemyselný Dow Jones si prilepšil o 0,2 % a technologický Nasdaq stúpol o 0,6 %.

Americký akciový trh v závere týždňa posilnil. Investori si nevšímali možnosť, že Kongres v piatok neschváli dočasný rozpočet pre federálnu vládu. Snemovňa reprezentantov vo štvrtok večer odhlasovala dočasné financovanie federálnych úradov do polovice februára, ale demokrati a niektorí republikáni v Senáte hrozili, že návrh zákona zablokujú.

Demokrati totiž chcú, aby súčasťou zákona bola ochrana mladých imigrantov, ktorých do USA priviedli nelegálne v detskom veku. Posilnenie akciového trhu však naznačovalo, že možnosť zastavenia financovania federálnej vlády obchodníkov neznepokojovala. „Ak sa pozrieme na niektoré minulé zastavenia financovania, netrvali strašne dlho,“ povedal Tim Dreiling z U.S. Bank Private Wealth Management. „Nemyslím si, že to bude mať veľký vplyv napríklad na hrubý domáci produkt,“ dodal.

Darilo sa akciám maloobchodných reťazcov či bánk

Indexy Standard & Poor’s 500 index, Nasdaq a Russell 2000 uzavreli piatkové obchodovanie na rekordných maximách. S&P 500 počas uplynulých desiatich týždňov dosiahol deviaty celotýždňový rast. Na posilnení trhu sa podieľali predovšetkým akcie maloobchodných reťazcov, bánk a firiem vyrábajúcich spotrebné tovary.

Akcie energetických firiem však oslabili spolu s poklesom cien ropy. Index S&P 500 si pripísal 0,4 percenta a uzavrel na úrovni 2 810,30 bodu, priemyselný index Dow Jones si prilepšil o 0,2 percenta na 26 071,72 bodu, technologický Nasdaq stúpol o 0,6 percenta na 7 336,38 bodu a index menších spoločností Russell 2000 posilnil o 1,3 percenta na 1 597,63 bodu.

V závere týždňa sa darilo aj európskym akciovým trhom. Index nemeckej burzy DAX si prilepšil o 1,2 percenta, francúzsky akciový index CAC 40 posilnil o 0,6 percenta a britský index FTSE si pripísal 0,4 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame