Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dolár, usa, amerika, peniaze
Ilustračné foto. pixabay.com
23. mája 2018 9:51 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Americká snemovňa reprezentantov zrušila podstatné časti Obamovej finančnej reformy

Tzv. Dodd Frankov zákon z roku 2010 sprísňoval dohľad nad príliš veľkými bankami, ktorých krach by znamenal riziko pre finančnú stabilitu.

Dolná komora amerického Kongresu v utorok odhlasovala podstatné zmeny zákona o veľkých bankách, ktoré presadila administratíva bývalého prezidenta Baracka Obamu v snahe zabrániť opakovaniu finančnej krízy. Legislatíva sprísňovala dozor nad bankami, ktorých prípadný krach by mohol ohroziť stabilitu finančného systému. Zmiernenie tzv. Dodd-Frankovho zákona počas svojej kampane sľuboval súčasný prezident Donald Trump. Podľa vyhlásenia Bieleho domu by mal Trump nový zákon podpísať ešte tento mesiac.

Za „príliš veľké“ sa po novelizácii zákona považujú banky s aktívami vo výške 250 mld. USD a dolárov a viac, čo predstavuje päťnásobok pôvodného stopu. Veľké finančné inštitúcie podliehajú prísnejším požiadavkám v oblasti tvorby rezerv a hospodárenia, čo podľa republikánskych kritikov sťažuje prístup k úverom a komplikuje zakladanie malých firiem.

Demokrati naopak varujú, že navrhované zmeny podporia návrat riskantných praktík, ktoré spôsobili krízu a prepad ekonomiky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame