Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dolár, Amerika
Ilustračné foto pixabay.com
17. decembra 2015 7:53 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Americká centrálna banka zvýšila úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov

AKTUALIZOVANÉ

Základná úroková sadzba sa tak dostáva do rozpätia od 0,25 do 0,50 %.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) prvýkrát po deviatich rokoch zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu. Americká centrálna banka sa rozhodla pre zvýšenie o 0,25 percentuálneho bodu. Základná úroková sadzba sa tak dostáva do rozpätia od 0,25 do 0,50 %.  

Začiatok zvyšovania sadzieb
Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters tvrdia, že existuje 90-percentná pravdepodobnosť, že do konca roku 2016 bude kľúčová úroková sadzba v USA vo výške od 1 do 1,25 % a do konca roku 2017 by mala byť vo výške 2,25 %.

Malo by nasledovať zlepšenie ekonomiky
Aby sa krok americkej centrálnej banky považoval za úspech, bude potrebné, aby zvýšenie úrokových sadzieb sprevádzal pokračujúci rast americkej ekonomiky v budúcom roku. Taktiež bude potrebná nízka nezamestnanosť a obrat smerom k vyššej miere inflácie. V súvislosti s rastom spotrebiteľských cien sa však objavujú najväčšie pochybnosti.

Fed očakáva dobrý vývoj ekonomiky
Zvýšením úrokových sadzieb Fed v stredu vyslal signál, že verí, že americká ekonomika v podstate prekonala ťažké obdobie rokov 2007 až 2009. Vtedy ekonomika čelila finančnej kríze. „Rada pre monetárnu politiku rozhodla, že je vhodné zvýšiť úrokové sadzby, keďže sa ekonomike darí dobre a podľa očakávaní by tento vývoj mal pokračovať,“ povedala šéfka Fedu Janet Yellenová.
Americká centrálna banka vo svojom stanovisku upozornila aj na „významné zlepšenia“ na trhu práce, keď miera nezamestnanosti v krajine klesla na 5 %. Predstavitelia Fedu tiež majú „opodstatnenú dôveru“ v to, že miera inflácie v krajine sa v strednodobom horizonte dostane na cieľovú hodnotu dvoch percent. Fed uviedol, že aktuálne zvýšenie sadzieb je začiatkom cyklu „postupného“ zvyšovania.

Akciové trhy zareagovali rastom
Akciový trh v USA v stredu posilnil, keď prvé zvýšenie základnej úrokovej sadzby americkej centrálnej banky za takmer dekádu podporilo dôveru v najväčšiu svetovú ekonomiku. Fed dal najavo, že zvýšenie základného úroku signalizuje začiatok „postupnej“ normalizácie menovej politiky. Priemyselný index Dow Jones posilnil o 1,28 % na 17 749,09 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 1,45 % na 2 073,07 bodu a technologický Nasdaq o 1,52 % na 5 071,13 bodu. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 v stredu posilnil o 0,3 %.
Aj japonský akciový trh vo štvrtok posilnil, keď začiatok ústupu od extrémne voľnej menovej politiky v USA podporil dopyt po rizikových aktívach na širších trhoch. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,6 % na 19 353,56 bodu. Širší Topix si pripísal 1,6 % a uzatvoril na úrovni 1 564,71 bodu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...