Americká centrálna banka zvýšila úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov

17. decembra 2015 7:53
SITA
Dolár, Amerika
Ilustračné foto pixabay.com
AKTUALIZOVANÉ

Základná úroková sadzba sa tak dostáva do rozpätia od 0,25 do 0,50 %.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) prvýkrát po deviatich rokoch zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu. Americká centrálna banka sa rozhodla pre zvýšenie o 0,25 percentuálneho bodu. Základná úroková sadzba sa tak dostáva do rozpätia od 0,25 do 0,50 %.  

Začiatok zvyšovania sadzieb

Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters tvrdia, že existuje 90-percentná pravdepodobnosť, že do konca roku 2016 bude kľúčová úroková sadzba v USA vo výške od 1 do 1,25 % a do konca roku 2017 by mala byť vo výške 2,25 %.

Malo by nasledovať zlepšenie ekonomiky

Aby sa krok americkej centrálnej banky považoval za úspech, bude potrebné, aby zvýšenie úrokových sadzieb sprevádzal pokračujúci rast americkej ekonomiky v budúcom roku. Taktiež bude potrebná nízka nezamestnanosť a obrat smerom k vyššej miere inflácie. V súvislosti s rastom spotrebiteľských cien sa však objavujú najväčšie pochybnosti.

Fed očakáva dobrý vývoj ekonomiky

Zvýšením úrokových sadzieb Fed v stredu vyslal signál, že verí, že americká ekonomika v podstate prekonala ťažké obdobie rokov 2007 až 2009. Vtedy ekonomika čelila finančnej kríze. „Rada pre monetárnu politiku rozhodla, že je vhodné zvýšiť úrokové sadzby, keďže sa ekonomike darí dobre a podľa očakávaní by tento vývoj mal pokračovať,“ povedala šéfka Fedu Janet Yellenová.

Americká centrálna banka vo svojom stanovisku upozornila aj na „významné zlepšenia“ na trhu práce, keď miera nezamestnanosti v krajine klesla na 5 %. Predstavitelia Fedu tiež majú „opodstatnenú dôveru“ v to, že miera inflácie v krajine sa v strednodobom horizonte dostane na cieľovú hodnotu dvoch percent. Fed uviedol, že aktuálne zvýšenie sadzieb je začiatkom cyklu „postupného“ zvyšovania.

Akciové trhy zareagovali rastom

Akciový trh v USA v stredu posilnil, keď prvé zvýšenie základnej úrokovej sadzby americkej centrálnej banky za takmer dekádu podporilo dôveru v najväčšiu svetovú ekonomiku. Fed dal najavo, že zvýšenie základného úroku signalizuje začiatok „postupnej“ normalizácie menovej politiky. Priemyselný index Dow Jones posilnil o 1,28 % na 17 749,09 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 1,45 % na 2 073,07 bodu a technologický Nasdaq o 1,52 % na 5 071,13 bodu. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 v stredu posilnil o 0,3 %.

Aj japonský akciový trh vo štvrtok posilnil, keď začiatok ústupu od extrémne voľnej menovej politiky v USA podporil dopyt po rizikových aktívach na širších trhoch. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,6 % na 19 353,56 bodu. Širší Topix si pripísal 1,6 % a uzatvoril na úrovni 1 564,71 bodu.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články