Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, forex, graf
Ilustračné foto. pexels.com
24. mája 2018 9:25 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Americká centrálna banka signalizuje ochotu čoskoro zvýšiť sadzby

Federálny rezervný systém hodnotí podmienky v najväčšej svetovej ekonomike celkovo pozitívne a podľa protokolu z májového zasadnutia môže pristúpiť k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb čoskoro.

Americká centrálna banka (Fed) považuje za pravdepodobné, že už čoskoro pristúpi k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb. Vyplýva to z protokolu zo zasadnutia Federálneho rezervného systému, ktoré sa uskutočnilo 1. a 2. mája. Podľa dokumentu, ktorý zverejnil Fed v stredu, tvorcovia americkej menovej politiky hodnotia podmienky v najväčšej svetovej ekonomike celkovo pozitívne. V ďalšej časti roka očakávajú pokračovanie hospodárskeho rastu aj pribúdanie nových pracovných miest, vďaka čomu môže byť skoré zvýšenie sadzieb „primerané“.

Fed zároveň upozorňuje na viaceré riziká a neistoty vrátane možných dopadov obchodnej politiky administratívy prezidenta Donalda Trumpa.

Od decembra 2015 americká centrálna banka posúvala úrokové sadzby smerom nahor v piatich krokoch, z toho trikrát v uplynulom roku. V decembri Fed signalizoval, že v roku 2018 počíta s tromi zvýšeniami. Základnú úrokovú sadzbu Fed naposledy zdvihol na marcovom zasadnutí, a to o štvrtinu percentuálneho bodu na 1,75 %, v máji ju ponechal bez zmeny. Veľká časť ekonómov očakáva, že o ďalšom zvýšení sadzieb by mohol Fed rozhodnúť už na svojom najbližšom zasadnutí v polovici júna.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame