Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Charles Dharapak
21. septembra 2017 10:16 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Americká centrálna banka sa začne zbavovať dlhopisov

Fed začne s účinnosťou od októbra predávať každý mesiac dlhopisy s končiacou platnosťou v hodnote 10 mld. USD.

Americká centrálna banka (Fed) začne obmedzovať svoje obrovské portfólio dlhopisov, ktoré nakupovala v úsilí o stabilizáciu ekonomiky po finančnej kríze z roku 2008. Banka má vo svojej bilancii dlhopisy v hodnote 4,5 bil. USD, pričom pred finančnou krízou vlastnila dlhopisy za menej ako 1 bil. USD.

Podľa aktuálneho plánu sa Fed s účinnosťou od októbra každý mesiac zbaví určitého objemu dlhopisov s končiacou sa splatnosťou, ktoré nebude nahrádzať novými nákupmi. Hornú hranicu objemu predajov banka stanovila na 6 mld. USD pre vládne dlhopisy a 4 mld. USD pre cenné papiere viazané na hypotekárne úvery. Limit sa bude postupne zvyšovať, kým v októbri 2018 nedosiahne úroveň 50 mld. USD.
Sadzby sa budú zvyšovať aj v budúcom roku
Federálny rezervný systém zároveň v stredu ponechal svoju hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 1 až 1,25 %. Banka signalizovala ochotu zvýšiť sadzbu v zostávajúcej časti roka ešte jedenkrát, s najväčšou pravdepodobnosťou v decembri. V roku 2018 Fed podľa aktualizovanej prognózy očakáva zvyšovania sadzieb celkovo v troch krokoch.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies