Americká centrálna banka sa začne zbavovať dlhopisov

21. septembra 2017 10:16
SITA
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Charles Dharapak

Fed začne s účinnosťou od októbra predávať každý mesiac dlhopisy s končiacou platnosťou v hodnote 10 mld. USD.

Americká centrálna banka (Fed) začne obmedzovať svoje obrovské portfólio dlhopisov, ktoré nakupovala v úsilí o stabilizáciu ekonomiky po finančnej kríze z roku 2008. Banka má vo svojej bilancii dlhopisy v hodnote 4,5 bil. USD, pričom pred finančnou krízou vlastnila dlhopisy za menej ako 1 bil. USD.

Podľa aktuálneho plánu sa Fed s účinnosťou od októbra každý mesiac zbaví určitého objemu dlhopisov s končiacou sa splatnosťou, ktoré nebude nahrádzať novými nákupmi. Hornú hranicu objemu predajov banka stanovila na 6 mld. USD pre vládne dlhopisy a 4 mld. USD pre cenné papiere viazané na hypotekárne úvery. Limit sa bude postupne zvyšovať, kým v októbri 2018 nedosiahne úroveň 50 mld. USD.

Sadzby sa budú zvyšovať aj v budúcom roku

Federálny rezervný systém zároveň v stredu ponechal svoju hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 1 až 1,25 %. Banka signalizovala ochotu zvýšiť sadzbu v zostávajúcej časti roka ešte jedenkrát, s najväčšou pravdepodobnosťou v decembri. V roku 2018 Fed podľa aktualizovanej prognózy očakáva zvyšovania sadzieb celkovo v troch krokoch.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články