Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Charles Dharapak
28. januára 2016 7:55 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Americká centrálna banka úrokové sadzby nezmenila

Fed bude pozorne sledovať situáciu vo svetovej ekonomike.

Americký Federálny rezervný systém ponechal v stredu úrokové sadzby nezmenené a bude „pozorne monitorovať“ situáciu v globálnej ekonomike. Prognózu pre americkú ekonomiku však Fed ponechal priaznivú. Rozhodnutie o potvrdení sadzieb sa vo všeobecnosti očakávalo vzhľadom na pokles akciových trhov v USA a vo svete v uplynulom mesiaci. Toto oslabenie vyvolalo obavy, že náhly globálny pokles by mohol zabrzdiť rast americkej ekonomiky.

Dôležité budú aj finančné trhy
„Výbor pozorne sleduje globálny ekonomický a finančný vývoj a hodnotí dopady na pracovný trh a infláciu,“ uvádza sa v stanovisku Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC). Fed zo svojho stanoviska vynechal tvrdenie, že riziká spojené s ekonomickým výhľadom sú vyvážené. Namiesto toho banka uviedla, že posudzuje, ako by globálna ekonomika a finančné trhy mohli ovplyvniť výhľad.

Pracovný trh by mal posilňovať
Americká centrálna banka neaktualizovala prognózu budúceho vývoja monetárnej politiky. Predstavitelia Fedu však naďalej očakávajú posilňovanie pracovného trhu a rast ekonomiky s tým, že tento vývoj bude sprevádzať postupná úprava monetárnej politiky.

Sadzby sa menili minulý mesiac
Fed v decembri prvýkrát po deviatich rokoch zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu. Americká centrálna banka sa rozhodla pre zvýšenie o 0,25 percentuálneho bodu. Základná úroková sadzba sa tak dostáva do rozpätia od 0,25 do 0,50 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...