Americká centrálna banka úrokové sadzby nezmenila

28. januára 2016 7:55
SITA
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Charles Dharapak

Fed bude pozorne sledovať situáciu vo svetovej ekonomike.

Americký Federálny rezervný systém ponechal v stredu úrokové sadzby nezmenené a bude „pozorne monitorovať“ situáciu v globálnej ekonomike. Prognózu pre americkú ekonomiku však Fed ponechal priaznivú. Rozhodnutie o potvrdení sadzieb sa vo všeobecnosti očakávalo vzhľadom na pokles akciových trhov v USA a vo svete v uplynulom mesiaci. Toto oslabenie vyvolalo obavy, že náhly globálny pokles by mohol zabrzdiť rast americkej ekonomiky.

Dôležité budú aj finančné trhy

„Výbor pozorne sleduje globálny ekonomický a finančný vývoj a hodnotí dopady na pracovný trh a infláciu,“ uvádza sa v stanovisku Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC). Fed zo svojho stanoviska vynechal tvrdenie, že riziká spojené s ekonomickým výhľadom sú vyvážené. Namiesto toho banka uviedla, že posudzuje, ako by globálna ekonomika a finančné trhy mohli ovplyvniť výhľad.

Pracovný trh by mal posilňovať

Americká centrálna banka neaktualizovala prognózu budúceho vývoja monetárnej politiky. Predstavitelia Fedu však naďalej očakávajú posilňovanie pracovného trhu a rast ekonomiky s tým, že tento vývoj bude sprevádzať postupná úprava monetárnej politiky.

Sadzby sa menili minulý mesiac

Fed v decembri prvýkrát po deviatich rokoch zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu. Americká centrálna banka sa rozhodla pre zvýšenie o 0,25 percentuálneho bodu. Základná úroková sadzba sa tak dostáva do rozpätia od 0,25 do 0,50 %.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články