Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie graf
Ilustračné foto SITA/AP
14. júna 2018 8:55 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Americká centrálna banka opäť zvyšuje úrokové sadzby

Hlavnú úrokovú sadzbu Federálny rezervný systém zvýšil o štvrtinu percentuálneho bodu do pásma 1,75 až 2 %.

Americká centrálna banka (Fed) v stredu zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o štvrtinu percentuálneho bodu do pásma 1,75 až 2 %. Zároveň oznámila, že tento rok počíta ešte s dvoma zvýšeniami. To znamená, že Federálny rezervný systém by úroky počas aktuálneho roka posúval smerom nahor celkovo štyrikrát, kým doteraz počítal s troma zvýšeniami.

V prospech zrýchleného tempa sprísňovania menovej politiky hovoria priaznivé podmienky v ekonomike, ktorá pokračuje deviaty rok v expanzii, ako aj silný trh práce. Medziročná inflácia sa tiež po dlhom čase priblížila k cieľovej dvojpercentnej hodnote, ktorú považuje Fed za optimálnu z pohľadu cenovej stability.

Čítajte aj:

Fed ďalej očakáva, že hrubý domáci produkt krajiny tento rok vzrastie o 2,8 %. To znamená mierne zlepšenie oproti skoršej prognóze, ktorá počítala s rastom o 2,7 %. Miera nezamestnanosti, ktorá sa v súčasnosti nachádza na 18-ročnom minime 3,8 %, by mala do konca roka klesnúť na 3,6 %.

Dvojpercentný cieľ by mala inflácia dosiahnuť tento rok a v nasledujúcich dvoch rokoch by sa mala pohybovať na úrovni 2,1 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame