Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze mince
Ilustračné foto pixabay.com
24. septembra 2018 14:36 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Aktíva spoločností poskytujúcich pôžičky nebankovým spôsobom mierne klesli

Druhý kvartál mal z pohľadu aktív priaznivý vývoj iba v rámci lízingových spoločností.

Celkový objem aktív vo firmách poskytujúcich úvery a pôžičky nebankovým spôsobom bol na konci júna tohto roka vo výške 6,68 mld. eur pri medziročnom poklese o 0,8 %. Ako ďalej vyplýva zo štatistiky Národnej banky Slovenska, druhý kvartál mal z pohľadu aktív priaznivý vývoj iba v rámci lízingových spoločností. Pri spoločnostiach splátkového financovania a faktoringových spoločnostiach nastal pokles.

Celková hodnota aktív za lízingové spoločnosti ku koncu júna medziročne vzrástla o 8,3 % na 4,775 mld. eur. Hodnota aktív spoločností splátkového financovania sa prepadla o 18,4 % na 1,689 mld. eur. Pri aktívach faktoringových spoločností to bol podľa centrálnej banky pokles o 16,6 % na 215,7 mil. eur.

Metodika sa menila

V roku 2017 sa rozšírila výberová vzorka spoločností, ktoré majú povinnosť vykazovať do Národnej banky Slovenska a na základe ktorých sa zostavuje štatistika za faktoring, lízing a splátkové financovanie. Pribudlo päť spoločností splátkového financovania a štyri faktoringové spoločnosti. Preto sú hodnoty v niektorých prípadoch výrazne odlišné od roku 2016, čo sa prejavilo najmä zvýšením podielu domácností na úveroch a pôžičkách poskytnutých faktoringovými spoločnosťami na úkor nefinančných spoločností.

Dominuje lízing

V rámci spoločností poskytujúcich úvery a pôžičky nebankovým spôsobom si dlhodobo najvýznamnejšiu pozíciu udržiavajú lízingové spoločnosti. Ku koncu júna bol ich podiel na úrovni 72 %. Nasledovali spoločnosti splátkového financovania s podielom 25 %. Najmenší podiel mali faktoringové spoločnosti, a to 3 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame