Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
26. júna 2018 12:24 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Aktíva firiem poskytujúcich pôžičky nebankovým spôsobom vzrástli

Prvý kvartál mal z pohľadu aktív priaznivý vývoj iba pre lízingové spoločnosti.

Celkový objem aktív vo firmách poskytujúcich úvery a pôžičky nebankovým spôsobom bol na konci marca tohto roka vo výške 6,538 mld. eur pri medziročnom náraste o 0,4 %. Ako ďalej uviedla Národná banka Slovenska, prvý kvartál mal z pohľadu aktív priaznivý vývoj iba pre lízingové spoločnosti. Pri spoločnostiach splátkového financovania a faktoringových spoločnostiach nastal pokles, zapríčinený najmä ukončením činnosti niekoľkých spoločností ku koncu roka 2017.

Celková hodnota aktív za lízingové spoločnosti ku koncu marca medziročne vzrástla o 9,5 % na 4,685 mld. eur. Hodnota aktív spoločností splátkového financovania sa prepadla o 18,1 % na 1,638 mld. eur. Pri aktívach faktoringových spoločností to bol podľa centrálnej banky pokles o 7,6 % na 214,9 mil. eur.

Metodika sa menila

V roku 2017 sa rozšírila výberová vzorka spoločností, ktoré majú povinnosť vykazovať do Národnej banky Slovenska a na základe ktorých sa zostavuje štatistika za faktoring, lízing a splátkové financovanie. Pribudlo päť spoločností splátkového financovania a štyri faktoringové spoločnosti. Uvedené rozšírenie výberovej vzorky malo podľa centrálnej banky vplyv predovšetkým na analyzované medziročné miery rastu a na zvýšenie podielu domácností na úveroch a pôžičkách poskytnutých faktoringovými spoločnosťami na úkor nefinančných spoločností.

Dominuje lízing

V rámci spoločností poskytujúcich úvery a pôžičky nebankovým spôsobom si dlhodobo najvýznamnejšiu pozíciu udržiavajú lízingové spoločnosti. Ku koncu marca bol ich podiel na úrovni 72 %. Nasledovali spoločnosti splátkového financovania s podielom 25 %. Najmenší podiel mali faktoringové spoločnosti, a to 3 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame