Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
27. decembra 2017 14:23 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Aktíva firiem poskytujúcich pôžičky nebankovým spôsobom vzrástli

Tretí kvartál mal z pohľadu aktív priaznivý vývoj najmä pre faktoringové spoločnosti.

Celkový objem aktív vo firmách poskytujúcich úvery a pôžičky nebankovým spôsobom bol na konci septembra 2017 vo výške 6,777 mld. eur pri medziročnom náraste o 8,8 %. Ako ďalej uviedla Národná banka Slovenska, tretí kvartál mal z pohľadu aktív priaznivý vývoj najmä pre faktoringové spoločnosti. Nárast však bol aj u spoločností splátkového financovania a lízingových spoločností.

Celková hodnota aktív za lízingové spoločnosti ku koncu septembra medziročne vzrástla o 6,9 % na 4,428 mld. eur. Hodnota aktív spoločností splátkového financovania vzrástla o 3,8 % na 2,079 mld. eur. Pri aktívach faktoringových spoločností to bol podľa centrálnej banky rast o takmer 226 % na 269,7 mil. eur.

Metodika sa zmenila

V roku 2017 sa rozšírila výberová vzorka spoločností, ktoré majú povinnosť vykazovať do Národnej banky Slovenska a na základe ktorých sa zostavuje štatistika za faktoring, lízing a splátkové financovanie. Pribudlo päť spoločností splátkového financovania a štyri faktoringové spoločnosti. Preto sú hodnoty v niektorých prípadoch výrazne odlišné od predchádzajúceho roku 2016, čo sa prejavilo najmä zvýšením podielu domácností na úveroch a pôžičkách poskytnutých faktoringovými spoločnosťami, na úkor nefinančných spoločností.

V rámci spoločností poskytujúcich úvery a pôžičky nebankovým spôsobom si dlhodobo najvýznamnejšiu pozíciu udržiavajú lízingové spoločnosti. Ku koncu septembra bol ich podiel na úrovni 65 %. Nasledovali spoločnosti splátkového financovania s podielom 31 %. Najmenší podiel mali faktoringové spoločnosti, a to 4 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame