Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro mince
Ilustračné foto. Bigstockphoto
2. januára 2018 17:23 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skPR

Ako skonsolidovať nový úver na bývanie s existujúcimi pôžičkami?

Konsolidácia úverov nie je riešením len pri splácaní spotrebných úverov, kreditných kariet či kontokorentu. Využiť ju môžete aj keď máte staré úvery a chystáte sa požiadať o hypotekárny úver na bývanie. Prečítajte si, ako na to.

Ešte predtým, ako sa rozhodnete podstúpiť zdĺhavý proces konsolidácie starých úverov spolu s novou hypotékou, odporúčame vám obrátiť sa na hypotekárneho poradcu, ktorý vám poradí najvýhodnejšie riešenie a načasuje všetky kroky tak, aby ste ich mali čo najrýchlejšie za sebou. Po prečítaní nasledujúcich riadkov pochopíte, prečo sa oplatí využiť jeho služby.

Úver na bývanie ručený hodnotnejšou nehnuteľnosťou

Pokiaľ máte v pláne skonsolidovať staršie úvery a hypotéku do jedného úveru na bývanie, musíte počítať s tým, že náklady na hypotéku sa vám zvýšia o dlžnú sumu všetkých nesplatených úverov.

Aké máte možnosti? Úver na bývanie môžete zaručiť nehnuteľnosťou, ktorá má vyššiu hodnotu ako dom či byt, ktorý sa chystáte kúpiť. Pokiaľ ale takúto nehnuteľnosť nemáte k dispozícii, za hypotéku môžete ručiť druhou alebo dodatočnou nehnuteľnosťou, ktorú po čase môžete uvoľniť spod záložného práva.

Keď splatíte časť hypotéky a na zvyšok vám postačí ručiť vašou novo nadobudnutou nehnuteľnosťou, banka by vám v uvoľnení druhej nehnuteľnosti nemala brániť. Mnoho spotrebiteľov na ručenie dodatočnou nehnuteľnosťou využíva rodičovský dom alebo byt.

Prečo vám hypotekárny poradca výrazne pomôže?

Aj keď je konsolidácia úverov obľúbeným a často využívaným spôsobom na zlepšenie finančnej situácie dlžníka, spája sa s časovo náročnou byrokraciou.

Prvý krok by mala byť žiadosť o hypotéku spolu s konsolidáciou v banke. K dokumentom ako znalecký posudok a kúpna zmluva budete musieť doložiť aj všetky existujúce úverové zmluvy.

V momente, ako vám banka úver na bývanie s konsolidáciou schváli, si budete musieť vybaviť predčasné splatenie všetkých úverov u veriteľov. Musíte počítať s tým, že každá banka či nebankovka má svojské pravidlá v procese predčasného splácania.

Pokiaľ sa chystáte skonsolidovať len malý počet úverov, nemali by ste mať väčší problém so zosúladením dátumov. Pokiaľ ale máte starších úverov viac, využite služby hypotekárneho poradcu. Keďže má prehľad o situácii na trhu a o špecifikách bankových a nebankových subjektov, dokáže vám proces naplánovať a tiež poradiť, v ktorej banke si hypotekárny úver na bývanie vybaviť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies